Při výsevu ředkviček použijte vroucí vodu. Jejich vyklíčení bude mnohem rychlejší a úroda lepší

                   

Výsev ředkvičky, botanicky ředkve seté letní (Raphanus sativus var. Sativus), patří k úkonům, které se v pařeništích během jara provádějí mezi prvními. Jak však podmínky, jež v těchto zahradnických pomocnících panují, ještě vylepšit, a urychlit tak vzcházení a růst rostlin? Skvěle vám pomůže docela obyčejný trik s horkou vodou. Musíte ho však provést správně, abyste neohrozili svoji úrodu.

Připravte ředkvičkám dokonalý skleník

Půdu prokypřete a připravte k setí ředkviček jako obvykle. Vytvořte řadu, do nich semínka později vysejte, přičemž si všechny potřebné propriety připravte pěkně k ruce. Čas tu totiž bude hrát zcela zásadní roli. Jakmile totiž budete mít vše připraveno, je třeba řádky na záhonku prolít vroucí vodou. Poté semínka rychle položte na místo a zahrňte je volnou zeminou. Tím jim vytvoříte optimální podmínky pro klíčení.

Jak urychlit klíčení ředkviček

Trik s horkou vodou však můžete ještě podpořit tím, že necháte semínka ředkviček vhodně předklíčit. Budete potřebovat jen:

  • gázový sáček,
  • humus,
  • písek
  • a vodu.
iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Do sáčku nasypte směs humusu a písku (v poměru 1 : 1) a semínka do něj nasypte. Sáček dobře uzavřete a protřepte. Poté sáček namočte do vody a nechte přes noc odpočívat. Takto upravená semínka pak vysejte do záhonu, v němž jste rýhy na setí vylili horkou vodou. Budou klíčit mnohem rychleji, takže i úrodu budete sklízet přibližně o týden dříve než obvykle (leckdy už za pouhé tři týdny od výsevu).

Jak zakrýt záhony agrotextilií

Aby měly ředkvičky pro život maximálně příhodné podmínky, dopřejte jim tu správnou teplotu déle než jen několik hodin od výsevu. Chcete-li, aby teplo z půdy neuniklo příliš brzy, zakryjte jednotlivé brázdy agrofólií nebo netkanou textilií. Ta by měla zůstat na místě do doby, než se u ředkviček začnou objevovat pravé lístky.

Hnojení ředkviček po výsevu

Posledním klíčovým faktorem je dodání živin. S tím si poradí domácí prostředky – není nutné sahat po chemii. Skvělým pomocníkem vám bude především slabý roztok manganu draselného. Právě draslík totiž potřebují ředkvičky v počátcích svého vývoje ze všeho nejvíce. A jak ho správně aplikovat? Odstraňte ze záhonu netkanou textilii nebo agrofolii.

Poté ředkvičky zalijte jako obvykle. Ovšem pozor – je-li půda suchá, pak ji jako první zavlažte běžným způsobem, jinak by mangan mohl citlivé kořeny rostlin popálit. Jakmile budete mít hotovo, vraťte kryt řádků na místo a jeho okraje dobře přihrňte zeminou. Velmi brzy se tak dočkáte chutné a šťavnaté úrody.

Jaké triky máte pro pěstování ředkviček vy?

Pěstování ředkviček je možné na záhonku i na balkóně – zjistěte o něm vše potřebné
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články