Přítomnost hub na zahradě může signalizovat problémy s kvalitou půdy. Rozhodující jsou tyto aspekty

                   

Spóry hub se v každé zahradě vyskytují běžně a čekají jen na příznivé podmínky, aby se mohly projevit. Problém je, že příznivé podmínky pro růst hub vypadají poněkud odlišně od příznivých podmínek pro růst všeho ostatního, co lidé obvykle pěstují. O houbách se sice tvrdí, že rostou jen na úrodné půdě, ale v zahradě, která nebyla určena pro pěstování hub, by jejich objevení mělo spíš vzbudit obavy.

Rozhodující je opakovaný výskyt hub

Pokud je zrovna teplé a deštivé léto a vám se na trávníku urodilo pár oblých nebo zašpičatělých kloboučků, může to být ještě v pořádku. Prostě jim jen hodně přálo počasí, tak si udělaly výlet do vaší zahrady. Pokud se ale znovu objeví o rok později, kdy bude počasí jiného rázu, může se už jednat o problém. Měli byste se začít zajímat o příčinu toho, že se tito nezvaní hosté stále vrací a využívají pohostinnost vašeho pozemku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak už jsme předeslali, houby pro svůj růst potřebují trochu jiné podmínky než většina zahradních rostlin. Jejich opakovaná přítomnost na vaší zahradě může znamenat, že je půda kyselá, a tudíž nevhodná pro většinu květin, ovoce i zeleniny. Pokud tedy nepěstujete výhradně samé zahradní borůvky, které jsou v tomto s houbami zajedno, budete muset zvýšit pH půdy nejlépe dodáním vápníku.

Mohou být i jedlé, ale chce to opatrnost

Zvlášť v zahradách, které to k lesu nemají daleko, může občas vyrůst i některá jedlá houba. Může se jednat třeba o klouzky, žampiony, nebo i bedly a babky. Ostatní jedlé houby jsou spíš raritou. S přípravou řízků a smaženice ale raději buďte opatrní a poraďte se s někým, kdo houby zná opravdu dobře. Některé z vyjmenovaných si totiž můžete snadno zaměnit i se smrtelně jedovatými muchomůrkami.

Neprodyšná půda se stálou vlhkostí ve vrchních vrstvách

To je druhá vlastnost půdy, na kterou může výskyt hub upozornit. Na rozdíl od kyselosti může být pár let užitečná třeba pro pěstování cuket, okurek nebo salátu. Později se ale i pro tyto rostliny stává problémem. V praxi platí, že čím déle budete odkládat řešení problému, tím bude pak obtížnější. Proto bude potřeba při nejbližší příležitosti záhony zrýt a půdu provzdušnit a vyživit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotných hub se budete zbavovat poměrně těžko, zvlášť když se usadí do kruhů na trávníku. To značí, že se v zemi rozrůstá podhoubí, z něhož houby rostou. Klíčové je odstranit, nebo alespoň minimalizovat příčiny jejich výskytu. Trávník zalévejte méně často, ale důkladně. Plodnice hub likvidujte dřív, než rozhodí výtrusy. Snižte kyselost půdy pomocí vápníku. Půdu provzdušněte a můžete použít i chemické přípravky pro likvidaci hub.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články