Ideální sousedské dvojice pro každý záhon a další nepostradatelné tipy zkušených zahrádkářů

                   

Když se řekne zeleninová zahrada, vybaví si většina z nás jednodruhové záhony, vyvedené v řadách jako vojáci před kasárnami. Tak tomu však být nemusí a vlastně by ani nemělo. Mnohé rostliny se vzájemně snášejí skvěle a dokonce se i podporují. Chcete větší výnosy ze své užitkové zahrady, ale přitom nemáte místa nazbyt? Pak vsaďte na naše prověřené tipy přímo od zahradníků.

Tipy a triky pro zeleninovou zahradu

Rajče jedlé (lilek rajče, lat. Solanum lycopersicum) si skvěle rozumí s bazalkou (Ocimum). Chcete ochránit cibuli (Allium) před škůdci? Pak ji vysaďte do sousedství mrkve obecné (Daucus carota). Okurka setá (Cucumis sativus) si pak skvěle rozumí s kukuřicí (Zea), výnosy jsou pak větší a vegetační období delší. A pokud by ji napadly mšice, připravte si výluh z dřevěného popela.

iZdroj fotografie: Freepik

A jak si usnadnit zálivku? Pamatujte si, že nejvíce vody potřebují plodiny kořenící mělce, takže kupříkladu salát (Lactuca), cuketa (Cucurbita), brukev zelná (Brassica oleracea) a její vyšlechtěné varianty (hlávková kapusta, květák, kedluben) apod. Proti běláskům se pak pojistěte výsadbou rajčat nebo měsíčku lékařského (Calendula officinalis), tito motýli jejich vůni nesnášejí.

Vše pro spokojenost ovocné zahrady

U ovocných stromů je nutné dávat si pozor na třešně (Prunus) a jabloně (Malus). Jejich kořeny si totiž navzájem konkurují, takže je od sebe vysaďte dál. O škůdce na ostružiníku maliníku (Rubus idaeus) se pak postará jarní postřik z tabáku a dřevěného popela (1:1, přes noc nechte vylouhovat ve vodě). Je možné také maliny postříkat vodou a následně směs aplikovat nasucho.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Angrešt alias srstka angrešt či meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa) je náchylný k padlí. Na jaře ho proto ošetřujte postřikem z dřevěného popela (1 kg popela, 10 litrů vody a jeden týden louhování). Pro větší účinnost přidejte lžíci tekutého mýdla.

Zaměřeno na květinovou zahradu

Květenství ostrožky (Delphinia) bude bohatší, pokud na jaře necháte ze země vyrůstat jen 3–5 nejsilnějších výhonů a zbytek nemilosrdně odstraníte. U většiny druhů se pak vyplácí zúrodnit půdu na jaře dřevěným popelem. Stačí ho zapracovat do zeminy ve vzdálenosti 20–25 centimetrů od hlavního kořene.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Další šikovné tipy pro velkou úrodu

Stroužky česneku (Allium) oddělujte z palic až těsně před výsadbou, jinak by mohly ztratit svou klíčivost. U cibule pěstované na listy pravidelně odstraňujte jejich konce, budou pak růst rychleji. A co si počít s obávanými jarními mrazíky? Mulč na záhonech předem namočte, poté rostlinám neublíží. A aby vám ptáci nevytahovali ze země čerstvě vysetý hrášek a jemu podobné, naložte ho předem do česnekového nálevu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články