Péče o jahodníky od jara do podzimu: Vše, co potřebujete vědět, aby letošní úroda byla rekordní a plná vitamínů i sladké šťávy

                   

Komu by se nelíbila obrovská odrůda velkých, šťavnatých a chutných jahod. Jste ovšem natolik zkušení pěstitelé, abyste věděli, jak na ni? Ať už se jedná o jahodník velkoplodý (Fragaria x ananassa) nebo obecný (F. verna), řeč je o poněkud vrtošivých rostlinách, které napadá velká škála škůdců a houbových patogenů. Pokud ovšem dodržíte veškeré zásady péče o tyto drobné ovocné „keříky“, dočkáte se obrovské sklizně.

Jak okopat jahody na jaře

První věc, kterou jahodníky z jara potřebují, je dostatečně vyhřátá půda. Hned jak to počasí dovolí, odstraňte z okolí rostlin vrstvu mulče. Zbavte se také všech poškozených, suchých a nemocných listů. Následně celý jahodníkový záhonek pečlivě prokypřete (opatrně, ať nepoškodíte kořenový systém) a zapravte do něj dávku vyzrálého kompostu. Nakonec proveďte vydatnou zálivku.

První hnojení jahod v sezóně

Po nasazení prvních květů přichází čas pro aplikaci speciálního hnojiva pro jahodníky. Sáhnout ovšem můžete např. i po močovině, která je bohatá na dusík. Množství shodné s obsahem krabičky od zápalek smíchejte s 10 litry vody. Možné je také použití amoniaku, kdy 1 polévkovou lžíci látky jednoduše rozmícháte v 10 litrech vody. Tato varianta navíc ze záhonku odradí dotěrné žravé plže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pohnojit jahody dřevěným popelem

Jahodníky se spokojí také s dřevěným popelem. Přibližně 200 gramů prášku nasypte do 1 litru vody a důkladně zamíchejte. Roztok poté nechte alespoň 24 hodin odstát. Následně přidejte ještě 9 litrů tekutiny. Hotovým domácím hnojivem rostlinky zalijte. Využít ho můžete také jako životabudič po sklizni, kdy ovšem přidejte ještě 2 čajové lžičky nitrofosfátu.

Opět nastává čas pro motyku

Po sklizni je dále nutné provést očistu záhonu. Její první krok spočívá v ostříhání odnoží s mladými a neproduktivními rostlinkami. Ty můžete využít např. při mulčování. Poté prokypřete prostory mezi jednotlivými jahodníky a posypte je mulčem tvořeným částmi jehličnatých dřevin. Toto opatření bude držet dál původce nejrůznějších chorob a také hlemýždě. Nezapomínejte ani na zálivku, kterou byste měli provádět až do podzimu.

Jak se k celoroční péči o jahodníky stavíte vy?

Jahodníky na záhonku i v truhlíku potřebují správně zazimovat. Jen tak přežijí do dalšího roku
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články