Jahody příští rok porostou jako šílené, chce to jen hořčičný prášek

Poslední zálivka jahod na podzim je velmi důležitá – může jim dodat ty správné živiny a postará se o opravdu velkou úrodu.

i Zdroj fotografie: Krzysztof Ziarnek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jahody se svými sladkými a šťavnatými plody jsou oblíbené v mnoha zahradách. Právě teď však potřebují specifickou péči. Na podzim jsou totiž podle webu Zahrádkářem jahodové záhony často zhutnělé a pokryté plevelem a jako bonus také již půda vyčerpala většinu živin. Co si tedy počít?

Vezměte do ruky motyčku

Jak doporučuje magazín Proženy, začněte tím, že ze záhonu s jahodami vyplejete nežádoucí rostliny, jako jsou kopřivy, bodláky apod. Tímto krokem zajistíte jahodám potřebný prostor pro růst a živiny. A nezapomeňte také na vhodné prořezávání, jak Chalupáři-Zahrádkáři také radili.

  • Odstraňte zaschlé listy: Suché, odumřelé nebo nemocné listy jahodníku je třeba neprodleně odstranit, aby se zabránilo šíření chorob a zlepšila se cirkulace vzduchu.
  • Prořezávání nadměrného porostu: Pokud rostliny jahodníku bujně rostou a vytvářejí mnoho odnoží, prořeďte je. „Mladé odnože můžete zasadit do květináčů a použít je k založení nových jahodových záhonů,“ připomíná zahradník Vladimír K. z Třebše.

K jahodám přidejte hořčičný prášek

Po vyčištění a přípravě záhonu s jahodami je čas se zaměřit na správnou výživu jahodového záhonu. Mně se skvěle osvědčil hořčičný prášek. Podstata této metody spočívá v důkladném namočení jahod. Jahodový záhon zalévejte vydatně a dbejte na to, aby byla půda dostatečně nasycená. Toto hluboké zalévání podporuje kořeny hluboko v půdě a umožňuje rostlinám během celé zimy efektivnější přístup k vodě.

  • Načasování je rozhodující: Nejvhodnější dobou pro tuto jednorázovou zálivku je konec podzimu. Jahodníky si tak uloží vláhu pro nadcházející vegetační období.
  • Na každý litr vody použijte 1 lžičku hořčičného prášku. Ten zlikviduje choroby a jahody vyživí.
  • Hlavně opatrně: Dávejte pozor, abyste jahody nepřelili, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů a dalším problémům.
  • A s péčí o jahodový záhon vám může pomoci i močovina, návod jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.
jahody v dlani iZdroj fotografie: Piqsels
Aby se vašemu jahodovému záhonu dařilo co nejlépe i v příští sezóně, pak musíte své plodiny zalít tím správným přípravkem

Další tipy pro úspěšné pěstování jahod

Abyste si příští rok zajistili opravdu bujný růst jahod, zvažte následující tipy:

  • Péče po sklizni: Pokračujte v jejich pravidelném zalévání. Jahody mají mělké kořeny a jsou citlivé na sucho.
  • Hnojení: Od září nepoužívejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Místo toho volte ta bohatá na vápník, fosfor a draslík, která podpoří vývoj silných kořenů a zdravých plodů.
  • Přírodní hnojiva: Zvažte použití organických hnojiv, jako je dobře uleželý hnůj, který obsahuje draslík a fosfor. Domácí roztok drůbežího hnoje lze vytvořit tak, že jej necháte zkvasit ve vodě a poté jej zředíte.
  • Mulčování: Jahody pokryjte mulčem z čerstvě posekané trávy, který pomáhá udržovat půdní vlhkost a potlačovat plevel.

Jak se o svůj jahodový záhon na podzim staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články