Červencové hnojení okurek na poslední chvíli: Bohatě postačí obyčejný dřevěný popel a budou rodit jako o život

                   

Pokud je u vás okurka setá (Cucumis sativus) alfou i omegou celé vaší zeleninové zahrady, měli byste si ověřit, zda ji hnojíte správně. Nedostatek živin se totiž projevuje změnou vzhledu a později i plodnosti rostlin. Naučte se rozeznávat nedostatek živin u okurek a také tuto chybu napravovat.

Jak hnojit zahradní okurky

Nejčastějším problémem bývá ve sklenících nebo na záhonek žloutnutí listů okurek. Nemusí jít jen o nějakou chorobu nebo působení škůdců, může za ním být i nedostatek živin. A jak tento stav rozpoznat? Pokud okraje listů okurek zežloutnou a zaschnou, pak zkontrolujte zálivku. Jestliže je vše v pořádku, pak vašim rostlinám pravděpodobně chybí draslík nebo hořčík.

Ovšem jestliže si všimnete jasně zeleného žilkování, budou vaše okurky pravděpodobně mít nedostatek železa nebo manganu. A týkat se vás může i nedostatek mědi. U něj většinou dochází ke žloutnutí horních, tedy nejmladších listů okurek. Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, pak si namíchejte svoje vlastní. Skvěle vám pomůže třeba popel.

Jak hnojit okurky popelem

Výhodou tohoto odpadu je především vysoký obsah živin. V popelu je možné najít například:

  • 33–35 % vápníku,
  • 2–4 % fosforu,
  • 6–10 % draslíku,
  • 4–7 % hořčíku
  • a samozřejmě také nezbytný křemík.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejde však bohužel o zcela všechny látky, potřebné pro růst vašich okurek. Popel totiž téměř zcela totiž postrádá dusík, ten však můžete okurkám dodat kompostováním. A jak popelem hnojit? Jeho množství by nemělo překročit 50 až 70 gramů na m2. Potřebné množství jednoduše nechte louhovat přes noc ve vodě a ráno použijte jako zálivku.

Další tipy pro hnojení okurek

Nikdy neaplikujte hnojivo na suchou zem, jinak hrozí vaší zelenině popálení kořenů. Vždy je proto nutné zeminu okolo okurek předem navlhčit. Ideální je také hnojení popelem ráno nebo večer. Tedy totiž dokážou rostliny vstřebat živin nejvíce. Ovšem pokud se často potýkáte se slimáky, zalévejte okurky pouze ráno.

Pojistěte si úrodu vhodnými sousedy

A pokud chcete k plodnosti svých okurek přispět ještě o něco více, vysaďte k nim jako sousedy vhodné druhy zeleniny. Pomohou odpudit škůdce nebo se postarají o lepší využití výživových látek v půdě. A o jaké druhy jde? Skvělým sousedem bude okurkám například fazole, cibule, hrášek, česnek, pórek, červená řepa, pažitka, kopr a košťáloviny. Z výsadbového plánu však raději vynechte šalvěj.

Jaké triky používáte při pěstování okurek vy?

Velmi zajímavým tipem pro pěstování okurek je i jejich jednoduché jejich upevnění na kari síti. Naučte se, jak na to


Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články