Prvorepublikové zásady pro krmení třešňových stromů na jaře. Pokud nic nezanedbáte, můžete se těšit na opravdu obří úrodu

                   

Třešeň (Prunus) dokáže svému pěstiteli dát každý rok (podle odrůdy) okolo 10 až 25 kilogramů sladkých plodů. Aby to však bylo možné, pak je potřeba ji opravdu důkladně vyživit. A nezáleží na tom, zda vám dělá společnost srdcovka, kaštánka, chrupka apod., nebo třeba spíše okrasná třešeň ptačí (Prunus avium). Kdy k tomuto kroku přistoupit ještě na jaře a jaké prostředky pro tento úkol použít? Zopakujte si všechny důležité zásady pěkně v kostce.

Hnojení mladých třešní na jaře

Jarní hnojení dává jednoznačný impuls k dalšímu rozvoji rostlin. Po dlouhé zimě totiž všechny stromy potřebují další výživu, aby dokázaly napnout své síly k tvorbě hojné úrody. A nejvíce to platí pro ty, které poskytují úrodu brzy – jako jsou právě třešně. Zvláště důležité je hnojit opravdu mladé stromky. Ty totiž potřebují dobře zakořenit (úroda je zde až na druhém místě). Hnojivo se u nich tedy aplikuje během všech tří teplých období: na jaře, v létě i na podzim.

Ze všeho nejvíce proto ocení dusíkatá hnojiva, jako je například:

  • síran amonný,
  • močovina,
  • vápník
  • a dusičnan amonný.

Hnojení pro podporu plodnosti

U starších stromků je mnohem vhodnější vsadit na hnojení draslíkem a fosforem. Tyto prvky totiž stimulují vývoj poupat a květů. K lepší úrodě pak pomohou i organická hnojiva pro třešně, jako je například proleželý hnůj, kompost, humus nebo kvalitní rašelina. Vše stačí rozhodit na povrch půdy okolo stromu a následně důkladně zalít.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak pohnojit třešně popelem

Vhodný je také popel, a to u stromů od 5. roku věku. Ten obsahuje řadu cenných látek, jako je například železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky. A kolik popela použít? Jeho množství by nemělo překročit 50-70 gramů na m2, to pro většinu třešní (i dalších ovocných stromů) bohatě stačí.

Hnojení dřevěným popelem ovšem lze uplatnit i u mnoha dalších druhů rostlin. Ocení ho například hortenzie, rododendrony, kapradiny, jehličnany, vřesy, vřesovce a azalky. Ve vysokých dávkách (tedy v množství přibližně 1 kilogramu na čtvereční metr) vám pak popel skvěle pomůže i v boji proti drátovcům.

Nezapomeňte ani na správný řez

Pokud jste to ještě nestihli, pak se vrhněte i na vytvarování vašeho stromku (počkat ovšem můžete i na období po sklizni). A jak na to? Zkrácení podrobte pouze výhony delší 60 centimetrů a ty zachovalé musí vyrůstat pod úhlem 45 °C. Koruna samotná se by se pak měla skládat ze tří až čtyř kosterních větví.

Jak a kdy hnojíte ovocné stromy na zahradě vy?

Další zajímavosti o pěstování třešní najdete v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články