Jak na bohatou úrodu borůvek: Kyselina citronová je zde volbou číslo jedna

Kyselina citronová se neuplatní jen v kuchyni. Naopak – může vám skvěle pomoci v péči o vaše borůvkové keře.

i Zdroj fotografie: ChristianSW / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování borůvek není náročný úkol, ale pro úspěch je nezbytné znát jejich specifické požadavky. Pokud se vyhnete těmto častým chybám, můžete si vypěstovat prosperující keře, které vás odmění bohatou úrodou,  jak informuje web iReceptář.

Pomůže kyselina citronová

Borůvky mají rády především kyselou půdu – lépe v ní totiž přijímají živiny. Pokud však na zahradě nemáte koutek s rašelinou, nezoufejte. Substrát okyselíte i kyselinou citronovou. Stačí v 10 litrech vody rozmíchat jednu lžičku a borůvky zalít. Zahradník, který mi tohle poradil, řekl, že jde o dávku na jeden keř a měla by se během sezóny opakovat jednou měsíčně. A musím říct, že moje borůvky od té doby vypadají opravdu báječně.  A pomoci vám v tomto směru může i docela obyčejný ocet, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili nebo třeba síran.

Pozor na správný řez

Správné prořezávání nejenže pomáhá keři amerických borůvek vytvořit zdravější a robustnější strukturu, ale také stimuluje tvorbu plodů. Odstraněním odumřelého a nemocného dřeva se výrazně snižuje riziko výskytu chorob a škůdců. Vhodný řez navíc podporuje rostlinu v tom, aby během léta soustředila svou energii na tvorbu bohaté úrody lahodných borůvek – jde tedy o něco, co se rozhodně nevyplatí zanedbávat, jak radí web Domek i Ogródek.

Jak si teď a tady zajistit velkou úrodu kanadských borůvek. Napřesrok je budete sklízet do košíků po kilech

U starších rostlin (přibližně třetí až pátý rok po výsadbě) zastřihněte nejstarší výhony u země a ponechte přibližně šest až osm silných mladých výhonů. Tím podpoříte růst kvalitních a větších plodů. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete stříhat brzy na jaře.

Kanadská borůvka iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby letos úroda vašich borůvek opravdu stála za to, pojistěte si ji jednoduchým způsobem – správně zvoleným pH půdy

Škodí i mravenci a jiní škůdci

Velkou úrodu vám však mohou zničit škůdci. A jak zabránit jejich útokům? Například v případě obávaným mravenců vám pomohou šikovné lepové pasti. Lepivá páska se aplikuje na kmen stromu tak, aby vytvořila pro tyto škůdce neprostupnou bariéru. Stačí použít pruh látky, který se okolo kmene obtočí, a na něj se nalepí několik pastí proti hmyzu. Tato metoda je vhodná zejména pro mladé stromky, u kterých nelze použít lepový pás.

Kupujete kanadské borůvky? Vyberte je správně

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o borůvky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články