Jak na obří a sladké papriky: Pomůže účinná směs popele a kopřiv

Proces výroby a používání tohoto přírodního hnojiva přináší nejen pocit úspěchu, ale také prohlubuje vaše spojení se zahradou.

Pokud hledáte způsoby, jak na zimu uložit zásoby paprik, pak byste určitě neměli minout tenhle recept i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na radostné cestě pěstování obřích a sladkých paprik není používání popela a kopřiv jako hnojiva jen o péči o rostliny – je to zapojení se do hravého a emocionálně obohacujícího dialogu s přírodou. Každý krok, od míchání lektvaru až po pozorování prvních plodů vaší práce, přidává do příběhu vaší zahrady kapitolu plnou očekávání a radosti. Navíc si budete jistí, že své papriky vypěstujete v BIO kvalitě a s chutí, která se těm z obchodů nevyrovná.

Něco málo o paprikách

Papriky (Capsicum spp.) jsou ozdobou zahrady svými zářivými barvami od zářivě červené až po tmavě zelenou. Z botanického hlediska patří tyto barevné krasavice do čeledi lilkovitých, kde se dělí o místo třeba i s rajčaty a lilky. Papriky pocházejí z teplých oblastí Střední a Jižní Ameriky, přizpůsobily se různým světovým podmínkám a daří se jim zejména v teplé, dobře odvodněné půdě bohaté na organické látky, jak píše web NašeZahrada.

Každá odrůda papriky, od sladké kapie až po ohnivou habanero, má podobný průběh růstu. Začínají jako skromná semínka a při správné péči rozkvetou v robustní rostliny, které přinášejí plody plné chuti a živin (v jejich čele stojí především vitaminy A a C). Jejich růstový cyklus od zasazení do sklizně trvá podle informací z webu PrimaInspirace přibližně 60-90 dní, v závislosti na konkrétní odrůdě a podmínkách prostředí.

Jak prodloužit plodnost paprik a získat perfektní úrodu

Bez hořčíku, dusíku a draslíku bude úroda paprik téměř minimální

Popel a kopřivy přijdou na pomoc

Popel je bohatý na draslík a vápník, základní živiny, které pomáhají při vývoji plodů a odolnosti vůči chorobám. Kopřivy jsou zase zdrojem dusíku, který je nezbytný pro zdravý růst listů a stonků. „Chcete-li si připravit toto účinné hnojivo, stačí nasbírat asi 3-4 kg kopřiv, smíchat je s 10 litry vody a přidat asi 200 g dřevěného popela,“ napsala nám svůj recept paní Zdeňka K. z Poděbrad.

Pokud hledáte způsoby, jak na zimu uložit zásoby paprik, pak byste určitě neměli minout tenhle recept iZdroj fotografie: Pixabay
Vyrobit si tento výživný elixír doma je cenově výhodné a nesmírně uspokojivé. Je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak využít odpad z domácnosti.

Směs dobře promíchejte a nechte ji jeden den odstát, aby se složky spojily. Druhý den ji znovu dobře promíchejte a přeceďte. Vaše domácí ekologické hnojivo je nyní připraveno vyživovat rostliny paprik, přičemž každá z nich by měla dostat asi 1 až 1,5 litru přímo ke kořenům. Proměna vašich rostlin se projeví již za týden – potěší vás svěží, zelenější listy a brzy na to i keře s velkými, šťavnatými paprikami. Však uvidíte sami.“ Jako skvělé hnojivo se hodí také fermentovaná tráva, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro hnojení paprik?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články