Jak na obří úrodu v roce 2024: Rekordní růst plodin a rostlin zařídí síran draselný

Síran draselný je pro údržbu zahrady používán už po desetiletí. Teď se na něj sice trochu zapomnělo, ale rozhodně má stále co nabídnout.

Všem rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je hnojit kopřivami i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Síran draselný se může stát pro zahradu opravdu skvělým pomocníkem. Slouží totiž nejen jako skvělé hnojivo, ale pomáhá také proti nejrůznějších chorobám a škůdcům. Nejlépe působí v synergii s dalšími osvědčenými prvky.

Prevence chorob se síranem

S nástupem vlhkého jarního počasí jsou rostliny náchylnější k houbovým chorobám. A právě síran draselný působí jako štít, který těmto chorobám brání. Jeho protiplísňové vlastnosti rostliny v tomto kritickém období účinně chrání, jak informuje web Květiny-Oxalis.cz.

Snížení populace škůdců

Ovšem jeho účinek se neomezuje pouze na boj proti houbovým infekcím. Dokáže také odradit některé druhy škodlivého hmyzu, jako jsou mšice a svilušky, které by jinak mohly na rostlinách napáchat škody. To mám vyzkoušeno.

Hnijící jablka na stromě: Chce to síran železitý

Jak na přípravu postřiku

Síran draselný ovšem nejlépe funguje ve spojení s dalšími zahradními pomocníky. Na zahradě se obvykle používá tříprocentní tekutina (300 g síranu draselného a 450 g nehašeného vápna na 10 litrů vody). Tyto poměry se ovšem mohou lišit v závislosti na typu rostliny a chorobě, které chcete předcházet nebo kterou chcete léčit. Pro ošetření zahrady zvolte suchý a bezvětrný den.

Vítr totiž může odnést postřik od zamýšleného cíle a snížit tak jeho účinnost. Déšť také může směs spláchnout dříve, než dostane šanci zapůsobit. Pomocí postřikovače nebo jiného vhodného zařízení směs rovnoměrně rozprostřete na stonky a větve rostlin a dbejte na opravdu důkladné pokrytí, abyste maximalizovali její ochranné účinky.

Leckdy jsou staré prověřené recepty tím nejlepším, co svým rostlinám můžete poskytnout. Mezi osvědčené stálice patří i síran. iZdroj fotografie: Depositphotos
Leckdy jsou staré prověřené recepty tím nejlepším, co svým rostlinám můžete poskytnout. Mezi osvědčené stálice patří i síran

Které rostliny je vhodné ošetřovat

Během jara se tento roztok doporučuje zejména k ošetření vinné révy, jabloní, hrušní, třešní a dalších ovocných stromů, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Lze ho však použít i preventivně pro bobuloviny a víceleté rostliny, jako jsou například růže. Při ošetření ovocných stromů se obvykle používá 1,5% roztok, zatímco pro bobuloviny a květiny je vhodný 1% roztok. Tato koncentrace je k likvidaci bakterií a hub způsobujících různé obávané choroby více než dostatečná, jak píše web AgroKbTrade.

Jaké jsou vaše osvědčené prostředky při péči o zahradu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články