Jak na pěstování lilku: Sazenice by se měly pěstovat při teplotě 25-30 stupňů Celsia

Vypěstujte si letos lilek i na své zahrádce. Je to mnohem jednodušší, než si nejspíš myslíte – nejhorší je počáteční péče o sazenice.

Jak na pěstování lilku: Sazenice potřebují teplotu 25-30 stupňů Celsia i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování lilků se podle mě podobá tak trochu tvorbě mistrovského díla. Vyžaduje trpělivost, péči a také trochu kreativity. Cesta k bohaté úrodě je totiž opravdu plná výzev, protože lilky jsou známé svou náročností, jak připomíná i web iReceptář. Od čeho se tedy odpíchnout?

Výběr správných semen

Vaše cesta by měla začít výběrem semen. Vybírejte odrůdy, které se osvědčily ve vašem podnebí, a věnujte velkou pozornost jejich datu spotřeby – stará semena této zeleniny totiž klíčí opravdu jen velmi neochotně.

Příprava ideální půdy

Lilky jsou na zahradě tak trochu za aristokraty, kteří vyžadují trůn nadýchané, na živiny bohaté půdy s neutrálním pH. Ať už si vyberete předem namíchanou půdní směs, nebo si vytvoříte vlastní z běžné zahradní zeminy, listovky a kompostu, určitě ji nezapomeňte zbavit všech potenciálních patogenů. „Mým osvědčeným trikem je lehká dezinfekce mírným roztokem manganistanu draselného, která zažene rané hrozby a připraví půdu pro růst,“ dává k dobru svůj osvědčený postup zahradnice Lenka P. z Častolovic.

Víme, co miluje lilek a jak ještě nyní zdvojnásobit jeho úrodu. Málo známá myslivecká finta s močovinou

Pozor na výsev

Na výsev této zeleniny už je skoro pozdě. Pokud to přesto chcete zkusit, vysijte semena do směsi vhodné zeminy (viz výše) a to do hloubky asi 2,5 cm. Pamatujte si ovšem, že sazenice lilku touží po teple a daří se jim při teplotách 25 až 30 stupňů Celsia. A přesazení do větších květináčů potřebují po objevení 2 až 3 pravých listů.

Hnojení pro větší vitalitu

Jakmile sazenice po přeřazení začnou nabývat na síle (tedy asi po 14 dnech), pohnojte je komplexními hnojivy, která podpoří jejich růst. Tato výživa, aplikovaná 2 až 3krát před závěrečným aktem přesazení na záhon, je podle webu iPrima velmi důležitá. Jedině tak si můžete pojistit budoucí velkou úrodu.

pěstování lilku iZdroj fotografie: Pixabay
Lilku se na českých zahradách daří mnohem lépe, než si možná myslíte. Vypěstovat si ho můžete bez potíží i vy

Přechod ven a jak na něj

Pozdní květnové dny nebo začátek června lákají lilky ven, do volné půdy, kde se mohou rozrůstat a růst. Rostliny by od sebe měly být vzdálené 50 až 60 cm. Vysaďte je na slunné místo a dopřejte jim dostatek vody – nic jiného nepotřebují, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali v minulosti.

Jaké druhy zeleniny plánujete letos pěstovat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články