Jak na pěstování sazenic rajčat: Nejdůležitější je přístup ke světlu a pořádná zálivka

Rajčata toho ke své spokojenosti příliš nepotřebují – ale nejchoulostivější jsou ve fázi sazeniček. Ty musíte pohlídat opravdu pečlivě.

Jak na pěstování sazenic rajčat: Nejdůležitější je světlo a pořádná zálivka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cesta za domácími chutnými rajčaty začíná podle webu DesateroTváříOsobnosti na začátku března, kdy ještě za okny mnohdy přetrvávají mrazy a slunce jen nesměle vykukuje zpoza mraků. Právě v tuto dobu je čas zasít semínka.

Jak úspěšně pěstovat rajčata

Klíčem k úspěchu je, jak informuje web TakToJeNášSvět, poskytnout každému semínku vlastní prostor ve vícebuněčných vaničkách nebo malých květináčích. Tato individuální péče od samého počátku vytváří předpoklady pro silný růst kořenů a později i listů. „Po výsevu je také vždy třeba semínka jemně zalít a přikrýt je průhlednou fólií nebo kopulí, což jim pomůže udržet ideální vlhké mikroklima, které potřebují ke klíčení,“ radí čtenářka Marta T. z Ostrožné. A já se po toto ráda podepisuji, protože to dělám také tak.

Chcete silné sazenice rajčat a super úrodu s gigantickými plody? Udělejte na záhoně jednu maličkost

Zajištění dostatečného světla

Jedním z nejdůležitějších prvků pro pěstování zdravých sazenic rajčat je světlo – přesněji řečeno sluneční světlo, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Osobně doporučuji umístění květináčů nebo výsevních misek se semínky u okna, které zachycuje ranní slunce, ale není zakryto záclonami. Ideální jsou okna orientovaná na východ. Cílem je napodobit přirozené prostředí, kde se rajčatům daří.

Umění zalévání: Je třeba najít rovnováhu

Zalévání sazenic rajčat není ani tak o rutině, jako spíše o pochopení jejich potřeb. Půdu je třeba udržovat mírně vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou, protože rajčata nemají ráda „mokré nohy“. Výborným tipem je zalévat je brzy ráno, aby listy stihly oschnout a snížilo se riziko houbových chorob. Kromě toho můžete do zálivky každých pár týdnů zařadit vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo, které dodá potřebné živiny pro silný růst. Více o tom Chalupáři-Zahrádkáři psali v tomto podrobném článku.

Aby byly letos sazenice vašich rajčat opravdu velké a silné, vyživte je těmi správnými metodami. A nezapomeňte ani na další podmínky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly letos sazenice vašich rajčat opravdu velké a silné, vyživte je těmi správnými metodami. A nezapomeňte ani na další podmínky

Častá úskalí: Na co si dát pozor

Při pěstování rajčat je klíčová ostražitost. Častou chybou je přemokření, které může vést k hnilobě kořenů a houbovým chorobám. Nedostatečné zavlažování pak může rostliny stresovat a vést ke špatnému vývoji plodů. Věnujte také pozornost listům a pátrejte po tom, zda nevykazují známky stresu, a podle toho upravte péči. A nezapomeňte ani na jejich otužování před výsadbou, jedině tak se vám později venku perfektně uchytí.

Jak na rajčata – návod pro úplné začátečníky

Jaké jsou vaše osvědčené triky při výsevu rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články