Jak na sladké a velké mrkve: Vysněnou velikost jim dodá kyselina jantarová

Pojistěte si letos úrodu své mrkve osvědčenými hnojivy. Pomůže vám opravdu levný pomocník z lékárny. Aplikace je snadná.

i Zdroj fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Předpokládá se, že kultivovaná mrkev pochází z Persie (dnešní Írán a Afghánistán). První snahy o domestikaci se zaměřily na zlepšení velikosti, chuti a struktury kořene. Postupem času tyto snahy vyústily v zářivě oranžovou mrkev, kterou známe dnes. Oranžová barva je způsobena vysokým obsahem beta-karotenu, prekurzoru vitaminu A, který je podle informací z webu SilverHomestead nezbytný pro zrak a imunitní funkce.

Výživový význam mrkve

Mrkev je zdrojem výživných látek. Je bohatá na vitaminy A, C a K, draslík a vlákninu. Díky vysokému obsahu antioxidantů, zejména beta-karotenu, je vynikajícím doplňkem zdravé stravy. Mrkev má také nízký obsah kalorií, takže je skvělou svačinkou pro ty, kteří si chtějí udržet nebo snížit váhu. A to je už celá řada dobrých důvodů proto ji začít pěstovat a dobře se o ni starat.

Mrkev stačí skladovat s tímto předmětem a vydrží téměř navždy

Co dělat, aby mrkev vydržela až do léta: Důležité je odstranit přebytečné listy

Sladká a křupavá mrkev je na dosah, pomůže popel a jód iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla mrkev na záhonku vždy perfektně sladká a opravdu obří, musíte ji pohnojit těmi správnými prostředky.

Nečekané výhody používání popela a kyseliny

Zajímavé je, že dřevěný popel může měnit pH půdy, která se tak stává zásaditější. Mrkev má raději mírně kyselou až neutrální půdu (nejlépe se jí daří při hodnotách přibližně 6,0 až 7,0, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali), ale ve vysoce kyselých půdách může přidání popela pomoci vyrovnat pH a zlepšit dostupnost živin.

Navíc stopové prvky obsažené v popelu, jako je zinek a měď, jsou prospěšné mikroživiny, které mrkev potřebuje v malém množství. Začlenění dřevěného popela do pěstování mrkve vede ke zdravějším rostlinám a lepším výnosům, jak podrobně radí web RHS. Ovšem jen samo o sobě opravdu nestačí.

Dodržení přesných zásad přinese letos rekordní sklizně zeleniny. Jedna mrkev může váži až deset kilogramů

Aby se mrkvi dobře dařilo, potřebuje kyprou, dobře odvodněnou půdu bez kamenů a těžkých hrud. A k tomu také správné hnojivo. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se mrkvi dobře dařilo, potřebuje kyprou, dobře odvodněnou půdu bez kamenů a těžkých hrud. A k tomu také správné hnojivo.

Je třeba sáhnout i po další užitečné látce, která jí dodá všechny potřebné živiny. Jde o kyselinu jantarovou, kterou pořídíte za pár korun v každé dobře zásobené lékárně. Jedna tableta na 10 litrů vody bohatě stačí. Zálivku použijte vždy 3 dny po hnojení popelem. Uvidíte, že mrkev dokáže zvětšit svou velikost i na poslední chvíli.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o mrkev?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články