Aby vám letos rybíz zaplodil opravdu maximálně, dodejte mu ty správné živiny. Je to opravdu jednoduché a zvládne to každý.
Slepičí trus je podle informací z webu ZahradnickýKalendář bohatým zdrojem dusíku, fosforu a draslíku – základních živin, které rybíz potřebuje ke svému růstu. Dusík podporuje zdravý růst listů, fosfor je nezbytný pro vývoj kořenů a draslík napomáhá tvorbě květů a plodů.
Jak hnojit rybíz slepičincem
Čerstvý slepičí trus je vysoce koncentrovaný a kvůli vysokému obsahu dusíku může rostliny popálit, jak informuje web MagazínDoma. Aby se snížilo riziko poškození rostlin, měl by se proto kompostovat. Kompostování také pomáhá ničit patogeny a redukovat semena plevelů, která mohou být v hnoji přítomna.
Příprava hnojiva ze slepičího trusu
Čerstvý slepičí trus smíchejte s materiály bohatými na uhlík, jako je sušené listí, sláma nebo piliny. Kompost udržujte vlhký a pravidelně jej obracejte, abyste podpořili rozklad. Tento proces by měl trvat přibližně šest až devět měsíců.
Použití granulovaného hnoje
Pro ty, kteří dávají přednost méně pracné metodě, je ovšem k dispozici granulovaný slepičí hnůj. Je již zpracován tak, aby byl bezpečný pro rostliny a lépe se s ním manipulovalo. Lze jej smíchat s vodou a vytvořit tak rychlé tekuté hnojivo. A jak ho aplikovat? Jednoduše rozpusťte přibližně 1 kg granulí v 10 litrech vody. U čerstvého hnoje použijte poměr 1 díl hnoje a 3 díly vody a nechte jej 7-8 týdnů odstát, přičemž denně míchejte, abyste vytvořili silné tekuté hnojivo. Obojí pak stačí aplikovat jako zálivku k rybízu.
Načasování a frekvence
Nejvhodnější doba pro hnojení rybízu slepičím hnojem je brzy na jaře před rašením pupenů a dále v polovině léta, aby se podpořil růst a vývoj plodů. Vyhněte se ovšem hnojení v pozdních fázích sezóny, protože by mohlo stimulovat nový růst, který by nevydržel zimní teploty. Sama jsem se o tom přesvědčila u rybízu, u kterého trocha hnoje omylem na podzim skončila. Naštěstí na jaře obrazil, ale na úrodu jsem si rok počkala. A vyzkoušet můžete i hnojení kávovou sedlinou, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.