Jak na velkou úrodu rybízu v roce 2024: Velké plody zařídí slepičí trus

Aby vám letos rybíz zaplodil opravdu maximálně, dodejte mu ty správné živiny. Je to opravdu jednoduché a zvládne to každý.

Úroda rybízu bude v příští sezóně o dost větší, stačí vsadit na řez i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Slepičí trus je podle informací z webu ZahradnickýKalendář bohatým zdrojem dusíku, fosforu a draslíku – základních živin, které rybíz potřebuje ke svému růstu. Dusík podporuje zdravý růst listů, fosfor je nezbytný pro vývoj kořenů a draslík napomáhá tvorbě květů a plodů.

Jak hnojit rybíz slepičincem

Čerstvý slepičí trus je vysoce koncentrovaný a kvůli vysokému obsahu dusíku může rostliny popálit, jak informuje web  MagazínDoma. Aby se snížilo riziko poškození rostlin, měl by se proto kompostovat. Kompostování také pomáhá ničit patogeny a redukovat semena plevelů, která mohou být v hnoji přítomna.

Příprava hnojiva ze slepičího trusu

Čerstvý slepičí trus smíchejte s materiály bohatými na uhlík, jako je sušené listí, sláma nebo piliny. Kompost udržujte vlhký a pravidelně jej obracejte, abyste podpořili rozklad. Tento proces by měl trvat přibližně šest až devět měsíců.

Prořezávání rybízu po sklizni: V příští sezóně bude rodit 2krát více

Jak na množení rybízu: Jediné, co je potřeba, je plastový kelímek

Použití granulovaného hnoje

Pro ty, kteří dávají přednost méně pracné metodě, je ovšem k dispozici granulovaný slepičí hnůj. Je již zpracován tak, aby byl bezpečný pro rostliny a lépe se s ním manipulovalo. Lze jej smíchat s vodou a vytvořit tak rychlé tekuté hnojivo. A jak ho aplikovat? Jednoduše rozpusťte přibližně 1 kg granulí v 10 litrech vody. U čerstvého hnoje použijte poměr 1 díl hnoje a 3 díly vody a nechte jej 7-8 týdnů odstát, přičemž denně míchejte, abyste vytvořili silné tekuté hnojivo. Obojí pak stačí aplikovat jako zálivku k rybízu.

Pokud máte na zahradě oblíbený keř rybízu, můžete si ho právě teď velmi jednoduše namnožit iZdroj fotografie: Freepik
Aby byl letos váš rybíz opravdu rekordně velký, vezměte si k ruce to správné hnojivo. Je to jednodušší, než si myslíte

Načasování a frekvence

Nejvhodnější doba pro hnojení rybízu slepičím hnojem je brzy na jaře před rašením pupenů a dále v polovině léta, aby se podpořil růst a vývoj plodů. Vyhněte se ovšem hnojení v pozdních fázích sezóny, protože by mohlo stimulovat nový růst, který by nevydržel zimní teploty. Sama jsem se o tom přesvědčila u rybízu, u kterého trocha hnoje omylem na podzim skončila. Naštěstí na jaře obrazil, ale na úrodu jsem si rok počkala. A vyzkoušet můžete i hnojení kávovou sedlinou, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak správně na jaře řezat rybíz

Čím hnojíte rybíz na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články