Jak na výsadbu jahod: Důležité je před ní namočit kořeny na 2 hodiny do vody

Využijte teplé jarní dny k výsadbě jahod. Díky kompostu a humusu vám porostou jako divé a příští rok můžete sklízet.

Malé a pokroucené jahody potřebují bór a dobrou zálivku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jahody patří bezesporu mezi jedny z nejoblíbenějších plodin, kterou si můžete poměrně snadno vypěstovat na vlastní zahrádce. Pro jejich typicky sladkou chuť a příjemnou vůni jsou vynikající surovinou pro přípravu mnoha pokrmů.

Proč pěstovat jahody

Obsahují však i velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Abyste si je mohli v příštím roce dosyta vychutnat, pusťte se nyní od jejich výsadby. Jak radí web Horticulture and Home Pest New. Sami díky těmto radám zvažujeme další výsadbu.

Kdy je možné sázet jahody

Ideální dobou pro výsadbu jahodových sazenic je zpravidla začátek jara nebo podzim. Musíte však tuto činnost stihnout ještě v době, kdy se nachází v klidovém stavu. Se správnou péči vám stihnou rychle zakořenit. Jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, důležitou roli hraje hnojení vhodnými směsmi

aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Příprava jahodového záhonu

Ideální místo by mělo být slunné, teplé a chráněné před větrem. Vyhněte se příliš vlhkým nebo podmáčeným oblastem. S úpravou záhonů byste měli začít alespoň měsíc před výsadbou, aby stihla půda vstřebat všechny živiny, protože jahody veškeré zásoby celkem rychle vyčerpávají. Skvělým pomocníkem vám v tomto případě podle webu Strawberry Plants bude 8 – 10 kg vyzrálého kompostu nebo humusu v kombinaci s minerálními hnojivy na 1 m2.

Jak na výsadbu jahod

Otvory pro sazenice vytvářejte s rozestupem 30 – 40 cm a hluboké tak, abyste do nich rostliny pohodlně vložili. Do každého otvoru napřed nalijte trochu vody a přidejte hrst dřevěného popela. Připravit však musíte i samotné jahody. Nezáleží na tom, zda máte sadbu prostokořennou nebo v květináčích – rostlinky se vždy vyplatí na dvě hodiny namočit do vody (tedy jen jejich kořeny, celé je rozhodně nemáčejte). Skvěle tak aktivujete jejich růst.

Kontrola květů jahod iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud patříte mezi milovníky jahod, využijte teplé dny k jejich výsadbě. Stačí dodržovat určitá pravidla a použít vhodné hnojící směsi

Tímto krokem také předejdete šíření chorob a podpoříte zakořeňování. Jakmile máte hotovo, přikryjte rostliny mulčovací směsí. Naše čtenářka Kamila N. z Vlašimi radí používat směsi ze zahrady: ,,K mulčování běžně používám posekanou trávu, slámu nebo spadané listí.”

Jakým způsobem sázíte jahody vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články