15 rostlin, které se vyplatí pěstovat ještě teď na podzim. Budete ohromeni bohatou úrodou

                   

I když to vypadá, že se s blížícím koncem léta už práce na zahradě chýlí ke konci, opak je pravdou. Můžete si totiž ušetřit značnou část jarní lopoty a řadu druhů vysít nebo vysadit ještě teď. Ne vždy se ještě letos dočkáte úrody, ovšem rozhodně stojí za to se pokusit záhony ležící ladem ještě zužitkovat. A na jaké druhy zeleniny vsadit?

Mrkev je na záhon perfektní

Ne, letos se už úrody nedočkáte, ovšem jarní mrkvičku budete sklízet mnohem dřív, než zahradníci v okolí. Musíte si jen vybrat tu správnou odrůdu. Perfektní je třeba Primo F1, Espredo F1, Chambor F1, Nanda F1 nebo Tempo F1. Aby však nezačala klíčit předčasně, vysejte ji těsně před příchodem mrazům. Jedině tak má šanci bez úhony přežít zimu a vyklíčit až na jaře. Na sklizeň se pak můžete těšit leckdy už na konci května.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podobná je i zimní petržel

Doporučené období setí je u této zeleniny v zásadě podobné jako u mrkve (listopad nebo začátek prosince). Vybírejte odrůdy jako Sugar nebo Lenka. Výhodou této plodiny je, že zimuje o něco lépe než mrkev a během jara také mladé sazenice mnohem snáze snášejí lehké mrazy. Není tedy nutné je přikrývat geotextilií. U mrkve se oproti tomu něčemu podobnému v případě pozdních mrazíků nejspíš nevyhnete.

Vyzkoušet můžete i hlávkový salát

Řada druhů roste opravdu rychle, takže úrodu ještě stihnete. Vysévejte je nejpozději v září a to do řádků, vzdálených od sebe 15–20 cm. Během prvního měsíce zalévejte každý den, později vláhy trochu uberte. V této době by již mladé rostliny měly mít 3-4 listy. Za další měsíc se pak můžete těšit na sklizeň.

iZdroj fotografie: Pixabay

Perfektním tipem je i zimní špenát

Chcete-li špenát sklízet brzy na jaře, pak ho vysejte nejpozději do konce září. Jednotlivá semena zatlačte 2 až 3 cm hluboko do zeminy, a to do řádků vzdálených od sebe 20-25 cm. Do příchodu zimy se vyvinou 2 až 3 listy, což je pro zimování ideální. Před nástupem velkých mrazů špenát zakryjte chvojím nebo lehce prosušenou trávou a v bezmrazých dnech ho nezapomeňte zalévat. Jarní sběr bude možný od dubna.

Pórek lze sklízet i velmi pozdě

Stačí jen vsadit na odrůdy, kterým pozdní výsev nijak nevadí. Bohužel i když se často uvádí jako podzimní plodina, ve skutečnosti je nyní na jeho výsev už pozdě, musíte totiž zvolit odrůdy s dlouhou vegetační dobou, které vysejete už v květnu. Jde však o dobrý tip na příští rok, takže se po něm v zahradnictví určitě nezapomeňte porozhlédnout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stále ještě lze sázet česnek

Vhodné datum výsadby pro tuto plodinu je od října do poloviny listopadu. Půdu hluboce zryjte a vyrovnejte povrch. Následně ji obohaťte ještě minerálním hnojením. Dobře zakořeněný česnek totiž snáze přežívá zimu a na jaře obnoví svůj růst opravdu brzy, a to už při teplotách 3 až 5°C. Na podzim je v zásadě možné sázet všechny druhy česneku, můžete tedy klidně vsadit na svůj oblíbený. Sklizeň bude příštího roku možná už v červenci.

Rukolu sklidíte ještě letos

Rukola je známá především milovníkům italské kuchyně. Ale i když je jejím původním podnebím to středomořské, snadno se pěstuje i u nás. Musíte však pro její výsev zvolit teplé, mírně zastíněné místo s dobře odplevelenou, úrodnou a propustnou půdou. Roste rychle. Již tři týdny po zasetí mají v dobrých podmínkách sazeničky výšku 10-15 cm, a jsou tedy vhodné pro první sklizeň. Doporučujeme odebírat jednotlivé listy, budou pak plodit až do zámrzu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ředkvičky také ještě stihnete

Jejich semínka svěřte zemi v srpnu, a dbejte zejména na správnou hydrataci záhonů. V suchu totiž ředkvičky téměř nevytváří šťavnaté bulvy. Před výsevem doporučujeme drobná semena namočit přes noc do vody, což značně urychlí jejich klíčení. Zimní odrůdy lze vysévat nejpozději do poloviny srpna, i tak je však bude nutné při chladnějším počasí přikrývat geotextilií.

Polníček nabídne křehkou zeleň

Rychle vyrůst a vyzrát umí i kozlíček polníček. Z jeho listů můžete připravit chutné saláty, nebo je použít jako základ na polévku. V tomto případě je stačí jen rychle osmahnout a doplnit libovolnou zeleninou. Vitamíny vám dodá až dlouho do podzimu a nemusíte za něj utrácet v obchodech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Červená řepa jako sázka na jistotu

Červenou řepu můžeme vysít v prvních dnech měsíce října, a přesto se do zimy skvěle uchytí. Svědčí jí především pravidelné pletí a kypření půdy mezi řádky. A zapomenout nesmíte ani na zálivku, a to i během zimy. Vybírejte si ovšem bezmrazé dny, jinak mladé rostlinky zničíte.

Perfektním adeptem je i fenykl

Zimní fenykl potřebuje k úspěšnému pěstování jediné – dobře vyživenou půdu. Vybírejte odrůdy jako Lukkulus, Ambrosia nebo Amat. Fenykl vysévejte do řádků vzdálených od sebe 15 až 20 cm, po vyklíčení vyjednoťte. V závislosti na počasí se můžete na sklizeň těšit od konce listopadu až do února.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Za pozornost stojí i cibule

Jedinou podmínkou pro její úspěšné pěstování je lehká, dobře odvodněná a humózní půda. Pro záhon si ovšem vybírejte chráněné místo na slunci. Je totiž nezbytné, aby se půda během jara rychle prohřála, do té doby cibule neporoste. Dbejte i na to, aby na záhony nestékala voda z jarního tání.

Endivie potěší milovníky salátů

Římský salát se rovněž vyznačuje krátkou dobou růstu, takže je pro podzimní setí ideální. Aby však nebyly listy příliš hořké, musíte je asi tři týdny před sklizní vybělit jednoduše tak, že záhon přikryjete netkanou textilií. Už předtím však musí být vnější listy endivií opatrně svázány tak, aby sluneční světlo neproniklo do středu růžice. Tato péče se vám však vyplatí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čínské zelí toho příliš nepotřebuje

Vybírejte si pouze rané odrůdy s kratším vegetačním obdobím, jinak už nestihne dozrát. Dobrou volbou je také zelí savojské. Pokud ho stihnete vysít poloviny září, můžete se těšit na listopadovou sklizeň.

Kerblík se také hodí do salátů

Vzhledem k tomu, že se u kerblíku sbírají jen velmi mladé lístečky, nemusíte se jeho podzimního výsevu bát. Mají ovšem poměrně specifickou chuť, takže jich nikdy do jídla nepřidávejte příliš mnoho. Obvykle je lze sklízet ještě dlouho pod sněhem a mnohdy vydrží až do jara.

Jak na setí a využití ředkviček. Zpracovat je lze prakticky celé
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články