Jak na žluté listy okurek: Skvělými pomocníky jsou syrovátka, cibulové slupky a jód

Aktivní používání jednoduchých přírodních řešení může milovníkům přírody přinést velké výhody a podpořit prosperující zahradní prostředí.

Syrovátka, cibulové slupky a jód pomohou proti žloutnutí okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Preventivní péče by měla začít, když se na rostlinách okurek objeví 3 až 4 pravé listy, jak píše web Blíže k přírodě. Speciální roztok lze připravit smícháním 30 kapek jódu, 20 gramů domácího mýdla a 1 litru mléka s 10 litry vody. Postřik touto směsí každých 10 dní může výrazně zabránit žloutnutí. Pokud se prevence opozdila a žloutnutí již začalo, může pomoci i použití silného hnojiva na bázi chleba.

Výživa na bázi chleba pro okurky

Namočte chléb přes noc do kbelíku s vodou, ráno ho rozmačkejte, přidejte kapku jódu a roztok zřeďte v 10 litrech vody. Roztokem pak důkladně postříkejte rostliny okurek. Zbylý roztok skladujte v lahvích na chladném místě a používejte jej dvakrát týdně až do podzimu. „Tento postup řeší nejen žloutnutí, ale také zlepšuje vývoj plodů a posiluje obranyschopnost rostlin, já na něj nedám dopustit,“ radí pan Zdeněk K. z Hostomele.

pěstování okurek

Bohatou úrodu okurek zařídí zálivka z obyčejné jedlé sody

Využití starého chleba a cibulových slupek

Pokud je žloutnutí pokročilé, můžete se podle informací z webu MagazínDoma pro pomoc obrátit i do své kuchyně – stačí v ní najít cibulové slupky. Na každých 10 litrů vody přidejte 0,7 litru cibulových slupek a přiveďte k varu. Přikryjte a nechte 12 až 14 hodin louhovat, poté sceďte. Zřeďte 2 litry tohoto nálevu v 8 litrech vody a hojně postříkejte obě strany listů okurek i půdu kolem. Tím nejen zastavíte žloutnutí, ale také podpoříte růst nových listů a květů.

Pokud chcete svým okurkám dodat sílu, nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech. Místo toho zpracujte zelí. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete svým okurkám dodat sílu, nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech. Místo toho sáhněte po domácích prostředcích.

Vsaďte na správnou zálivku

Regulace zavlažovacího režimu je zásadní, protože i nedostatečná vlhkost může přispět ke žloutnutí listů. Dbejte proto na to, aby rostliny dostávaly dostatek vody, ale zároveň nebyly přelévány. Každou pátou zálivku lze nahradit směsí 1 litru syrovátky a 5 litrů vody, čímž rostliny obohatíte o další důležité živiny a posílíte jejich imunitu. Na zvláště chudých půdách může dodat další živiny přídavek dřevěného popela, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články