Jak bojovat s plísní na okurkách: Všichni zahradníci by to měli vědět, jedině tak už se jim úroda nikdy nezničí

                   

Okurky může postihnout celá řada patogenů. Mezi nejobávanější nepřátelé patří plísně různých druhů. Nemusíte s nimi bojovat jen chemickými postřiky – leckdy stačí sáhnout do šuplíku s domácími prostředky. Najdete v něm například hořčičný prášek nebo syrovátku, které dokážou s plísní bojovat opravdu skvěle.

Ošetření okurek syrovátkou

Plísně se na okurkách dokážou velmi rychle šířit. Objevují se leckdy už uprostřed léta, a proto je lepší zasáhnout dřív, než k problému vůbec dojde. Postřik ze syrovátky působí profylakticky. A co budete potřebovat?

  • pitná voda 5 litrů,
  • mléčná syrovátka 500 ml,
  • lékárenský alkohol 25 ml.

Všechny ingredience smíchejte a okurky postříkejte. Pokud na nich najdete napadené listy, pak je ještě před postřikem odstraňte. Poté aplikujte postřik až do skanutí. Opakujte podle potřeby každý třetí den.

Postřik jedlou sodou a mýdlem

Pokud nemáte po ruce syrovátku, pak vsaďte na ingredience, které máte běžně doma. A co si připravit?

  • jedlá soda 5 lžic
  • pitná teplá voda 8 až 10 litrů
  • tekuté domácí mýdlo 50 gramů

Opět vše rozpusťte ve vodě a aplikujte na okurky. Použijte stejné schéma jako při ošetření okurek syrovátkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postřik z přesličky

Ovšem při ošetření okurek můžete sáhnout i po bylinkách. Vezměte přesličku lesní, nasekejte ji a zalijte vodou. Nechte 3 dny louhovat. Poté směs přelijte do vhodného hrnce a vařte 2 hodiny. Nakonec přeceďte, nařeďte vodou v poměru 1:1 a použijte jako postřik. Ošetření opakujte každý večer a ráno, dokud plíseň nezmizí.

Postřik s hořčičným práškem

Poslední domácí ingrediencí, kterou lze jako postřik proti plísni na okurkách použít, je mletá hořčice. Budete potřebovat 100 gramů prášku na jeden litr. Stříkejte až do skanutí a provádějte jednou denně po dobu 7 dnů až do doby vymizení příznaků.

Jak bojujete vy s různými onemocněními okurek?

Důležité je i zaštipování okurek. Podívejte se na názorný návod

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články