Rady pro správné pěstování cuket. Málokdo ví, v čem tkví opravdové tajemství bohaté úrody

                   

Pokud chcete mít skutečně bohatou úrodu cuket a chcete získat rostliny, které budou plodit téměř nekonečné množství zeleniny, musíte jim připravit ty správné podmínky. S tím vám pomohou následující základní rady, které by měl znát každý zahradník ještě před zahájením pěstování cuket. Ty navíc mohou být v různých barevných i tvarových variantách.

Výběr správného místa pro pěstování

Naprostým základem při pěstování cuket je výběr toho správného místa. Vyžadují poměrně slunné stanoviště. Dobře se jim bude dařit například na jihu či na jihozápadním pozemku. Prosperovat mohou i na jiných světových stranách za předpokladu, že na ně bude svítit dostatek slunce. I přes jejich potřebu dostatečného slunečního záření si zároveň potrpí na dostatek vody.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Cukety mají rády půdu bohatou na živiny, kde najdou dostatečné množství vody. Důležitá je hlavně pravidelná zálivka, kterou je nutné aplikovat zespodu, avšak je třeba zbytečně nenamáčet listy. V případě deštivého a chladnějšího počasí mohou listy cuket trpět na plísně a plody mohou zahnívat. Z toho důvodu je důležité vybrat vzdušné stanoviště a rostliny umístit dostatečně daleko od sebe.

Včasná sklizeň a hnojení

Aby mohla cuketa bohatě plodit, je potřeba včas sklízet její plody. Mladé plody totiž nemají tak vyvinutá semínka a i jejich slupka je měkká. Pokud si však chcete danou odrůdu cukety vysít i v příštích letech, nechte alespoň jeden plod plně dozrát. Bude obsahovat mnoho semen, která můžete snadno použít.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Když cuketu umístíte na záhon, je velmi důležité ji přihnojit. To provádějte ideálně ještě ve fázi před květem či během kvetení, aby měla dost energie na tvorbu plodů. Jako vhodné hnojivo poslouží například 1 šálek dřevěného popela rozmíchaný v 10 litrech vody. Tímto roztokem rostliny jednoduše zalijete a máte hotovo. Hnojení se doporučuje zhruba každých 10 dní během tvorby plodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články