Bleskurychlé množení jahodníku za pomoci odnoží. Záhony budou tak produktivní, že nebudete stíhat trhat úrodu

Většina odrůd jahod produkuje šlahouny s mladými výhonky, známé také jako odnože. A právě z nich je možné snadno vypěstovat nové rostliny.

Zdroj fotografie: iStock

Jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) je dnes nejčastěji pěstovaná kulturní forma jahodníku obecného (Fragaria vesca), jinak známého též jako lesní jahoda. Aby vám však jahodový záhon bohatě plodil, je třeba rostliny každé 3–4 roky vyměnit – po této době jsou totiž jahodové keříky méně produktivní a kvůli svému stáří náchylnější k půdním škůdcům a chorobám. Nemusíte si však kupovat každý rok novou sadbu, snadno si je namnožíte.

Množení jahod šlahouny

Tyto ovocné keříky se dají snadno namnožit prostřednictvím dlouhých šlahounů, které rostliny v létě přirozeně produkují. Nové rostliny obvykle zakořeňují do měsíce. Ne všechny jahodníky však tuto vlastnost mají. Například bílé nebo také ananasové jahody se takto množí o poznání méně ochotně. Řadu z nich je možné sehnat i u nás – například variaci White Delight nebo bílou jahodu s latinským názvem Fragaria chiloensis původem z Chile.

A jak postupovat při množení šlahouny? S pomocí kousku drátu přichyťte šlahouny k zemi, a to vedle listového výhonku. A aby rychleji vytvořily kořeny, udržujte půdu mírně vlhkou. Ale buďte opatrní a nepřemokřete je, protože kořeny jahod mají tendenci rychle hnít. Jakmile má nová rostlina vyvinuté kořeny (stačí za ni jemně zatáhnout), odřízněte ji od té mateřské a zasaďte na nové místo.

Jak sázet sazenice jahod

Při výsadbě na záhon umístěte rostliny asi 30 cm od sebe, a to nejlépe v řadách, abyste si maximálně usnadnili odplevelení. Dobře je zalévejte, především v teplém počasí. A před příchodem zimy se je vyplatí také přihnojit (nejlépe dobře vyzrálým kompostem nebo hnojivem určeným přímo pro jahody), aby získaly sílu.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Dejte si však pozor, kam své jahodové keře sázíte. Patří totiž mezi rostliny, kterým vadí zasolení. Nesmíte je tedy vysazovat u cesty. Podobně to mají například i túje, jedle, modříny, buky, angrešty, červený rybíz, okurky, fazole, broskvoň, švestka, jabloň, třešeň, hrách, cibule a brambory. Pokud to nejde jinak, alespoň záhon před výsadbou propláchněte vodou.

Jaké jsou vaše osvědčené strategie pro množení a pěstování jahodníku?

Zopakujte si základní informace o pěstování jahod pěkně v kostce