Vyzkoušená prvorepubliková taktika, která zajistí báječně sladkou mrkev i řepu: Jak ji provést na jakékoliv zahradě?

                   

Kořenová zelenina je alfou i omegou plodů určených pro zimní uskladnění. Aby vám však jejich konzumace dělala opravdu radost (a krom toho vám doplnila i nezbytné vitamíny), pak se je naučte pěstovat tak, aby vás doslova ohromily svou sladkostí. Stačí použít několik šikovných a dnes již téměř zapomenutých triků z první republiky. Platí jak na mrkev obecnou (Daucus carota), tak i na řepu červenou (Beta vulgaris var. Vulgaris).

Kam zasadit mrkev a řepu

Při výběru vhodného místa pro výsev řepy a mrkve musíte nejprve vědět, že jde o rostliny tzv. dlouhého denního světla. Jinými slovy – kvalita a chuť jejich kořenů přímo závisí na tom, kolik světla budou při pěstování mít. Jakýkoli stín, dokonce i lehké stínění od vzdálenějších stromů, může bohužel jejich chuť a velikost negativně ovlivnit. A zaměřte se také na substrát. V těžkých půdách se zejména dlouhokořenné odrůdy řepy a mrkve nebudou moci správně vyvíjet.

Tato kořenová zelenina totiž miluje lehké, hluboce zpracované a dobře vyhnojené půdy. Pokud je půda ve vaší oblasti těžká, pak je lepší zvolit krátkoplodé odrůdy. Vyhnete se tak problémům. Pro urychlení růstu rostlin můžete později během jejich vegetace provést 1 až 2krát za sezónu hnojení organickými hnojivy, například dřevěným popelem nebo kompostem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Střídání plodin jako základ

Také nezapomeňte na vhodné střídání plodin – mrkev i řepa bohužel patří k plodinám, které jsou velmi citlivé na to, co na jejich záhonu rostlo předtím. Na tom samém místě mohou růst až po čtyřech letech. A nejméně dva roky před jejich výsevem by na záhonku neměly růst například tyto plodiny:

  • dýně,
  • kopr,
  • pastinák,
  • celer,
  • křen,
  • anýz.

Naopak jim vůbec nevadí brambory, cukety, rajčata, luštěniny, zelí a ani šťavnaté okurky.

Jak na správnou zálivku

Při zalévání řepy mrkev je třeba dbát na důslednost, protože půda by měla být stále mírně vlhká. Snažte se vyhnout jakýmkoliv extrémům – tedy velkému suchu, ale i nadbytku vody, protože mrkev a řepa mohou v důsledku těchto nevyrovnaných podmínek popraskat. Po výsadbě tuto kořenovou zeleninu zalévejte přibližně 2krát týdně v množství 2–3 litrů na 1 m2, po fázi protrhání pak zvyšte množství zálivky na 5–7 litrů na 1 m2.

A jak by měla vypadat zálivka během období aktivního růstu mrkve? Použijte rovných 10 litrů na 1 m2. Pamatujte si, že čím vyšší je teplota v okolí, tím méně by mělo uplynout dní mezi zálivkami. Dva týdny před sklizní je pak vhodné se zaléváním úplně přestat. A nezapomeňte ani na odstraňování plevele. 10 až 15 dní po vzejití klíčků je nutné provést první důkladné odplevelení a to druhé pak za dalších 15 až 20 dní. Dále ho provádějte podle potřeby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podzimní příprava půdy pro kořenovou zeleninu

A pro příště si pamatujte, že nejlépe vám kořenová zelenina proste tam, kde jste stihli půdu na její výsev připravit ještě před zimou. A jak na to? Hluboce ji uvolněte a ozdravte zapracováním vápna, fosforu a draselných hnojiv. Pokud je půda těžká a hlinitá, přidejte do ní nejlépe kvalitní rašelinu a humus. Naopak do kyselejší půdy je vhodné zapracovat říční písek, trochu humusu a jíl.

Kypré a úrodné půdy naopak mnoho péče nepotřebují. Je vhodné si do nich přidat jen trochu písku. Ale ne na podzim, nýbrž na jaře krátce před výsevem. Vhodné je také na zimu zasít zelené hnojení, například hořčice, ředkev olejná, řepka jarní, hrách a vikev. Rozhodně nesmíte použít zelené hnojení pocházející ze stejné čeledi, jako je hlavní plodina, kterou chcete do půdy vysadit. V případě řepy jde například o řepku.

Příprava záhonku před výsevem

Na jaře musí být půda na záhonku opět dobře prokypřena, čímž se zbaví všech zatvrdlých hrudek a také kamenů, které dokážou velmi dobře bránit kvalitnímu růstu okopanin. Také je nutné na záhon aplikovat komplexní minerální hnojivo. Před výsevem musí být také brázdy určené pro výsev hojně zalévány a vysypány dřevěným popelem.

Jakou kořenovou zeleninu budete letos na zahradě pěstovat vy?

Základem úspěchu při pěstování jakékoliv zeleniny je dokonalá příprava půdy. Naučte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články