Zapomeňte na osamoceně rostoucí sazeničky rajčat. Pokud je sesadíte k sobě v tomto počtu, tak budete mít úrodu několikanásobnou

                   

Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), patří na našich zahradách velmi oblíbených druhům zeleniny. A čím více lahodných červených plodů máte v létě k dispozici, tím více si jich můžete uschovat na zimu například v podobě lahodné rajské omáčky nebo leča. A jaké zásady dodržet?

V jaké zemině vysazovat rajčata

Pěstování rajčat není obtížné, musíte ovšem dodržovat několik základních pravidel. Tím prvním je rozhodně příprava záhonu. Ten musí být brzy na jaře zryt do hloubky 30 až 50 cm. Následně do půdy vmíchejte dobře uzrálý kompost a zkontrolujte pH. Kyselost zeminy pro rajčata by měla pohybovat v hodnotách 5,5 až 6.

Kdy sázet rajčata ven

Nejvhodnější termín pro výsadbu této plodové zeleniny je po 15. květnu, tedy ve chvíli, kdy pomine nebezpečí jarních mrazíků. Sazenice rajčat je vhodné vysazovat za oblačného dne, ale nejlépe do vyhřáté půdy (nevysazujte je například po několik dní trvajícím dešti). Pak se totiž mnohem lépe uchytí.

Jak na výsadbu rajčat do skupin

Sazenice určené pro výsadbu by měly být zdravé a asi 15 až 30 cm vysoké, s 5–7 listy a s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Mladá rajčata se obvykle vysazují do předem určených řádků, přičemž vzdálenost mezi rostlinami bývá doporučována 35–50 cm (všeobecně platí, že křovité odrůdy potřebují místa méně) nejde ovšem o jediný způsob. Sesadit lze totiž k sobě až 4 sazenice, které se budou navzájem podporovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Výsadbovou jamku je nutné adekvátně zvětšit a sazenice do nich umístit tak, aby jejich kořeny nebyly zkroucené nebo zalomené. Nakonec jamku zakryjte zeminou a jemně ji přitlačte. A nezapomeňte na to, že rajčata vyžadují podpěry, takže ke každé skupině sazenic zapíchněte dřevěnou tyčku nebo jinou oporu, ke které budou rostliny později přivázány.

Další dobré rady pro pěstování rajčat

Tuto zeleninu nikdy nesaďte na místo, kde v předchozím roce rostly druhy s podobnými nároky na výživu. Nikdy by tak neměly přijít na záhon po paprikách, lilcích apod. Cyklus se vyplatí čtyřletý, jedině tak je možné zajistit maximální úrodnost půdy. Dva týdny před výsadbou také odstraňte ze záhonku veškerý plevel.

Pokud se objeví škůdci, vsaďte pro začátek na ekologický postřik z kopřiv, kostivalu nebo přesličky, které na škůdce působí přímo skvěle. Zároveň také podpoří růst a vývoj rajčat a jedním dechem rovněž sníží jejich náchylnost k houbovým chorobám. Ke hnojení je nejlepší kopřivová jícha, která obsahuje vše, co tato zelenina potřebuje pro svou spokojenost.

Jaké triky máte pro pěstování rajčat vy?

Jak pěstovat rajčata – seznamte se s tipy pro zvýšení úrody a zjistěte i to, jak je ochránit před plísní
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články