Jak pěstovat silné sazenice rajčat: Stačí je hnojit pomocí droždí

Droždí obsahuje také mikroorganismy, které mohou pomoci zlepšit strukturu půdy a podporovat růst větších a silnějších sazenic

Jak pěstovat silné sazenice rajčat: Stačí je hnojit pomocí obyčejného droždí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se už chystáte k výsevu rajčat, měli byste si zopakovat základní pravidla. Tak především: probuzení semen by se nemělo uspěchat. Předčasný výsev může vést k tomu, že semenáčky budou křehké a vytahané (a tento stav se podle mých zkušeností jen velmi těžce napravuje). Samozřejmostí by měla být i výsadba do čistých nádob vybavených drenážními otvory, jak doporučuje web iReceptář – a my s ním rozhodně souhlasíme.

Osvětlení a přesazování: Strážci vitality

Sazenice při svém růstu touží především po světle, jak informuje web ZahrádkářskáPoradna. Dodatečné osvětlení nebo strategický pozdní výsev je tak pro jejich spokojenost absolutním základem. Vyplatí se je také přesadit po rozvoji prvních pravých listů o něco hlouběji – vytvoří si tak mohutnější kořenový systém. Mimochodem – slyšeli jste o vysévání rajčat „do sněhu“? Chalupáři-Zahrádkáři o něm informovali nedávno – dokáže prý semínkům dodat opravdu pořádnou vzpruhu.

Chcete silné sazenice rajčat a super úrodu s gigantickými plody? Udělejte na záhoně jednu maličkost

Alchymie kvasinek: probuzení kořenů

Skutečná pěstitelská alchymie se však rozvine až ve chvíli, kdy se do pečujícího rituálu zapojí kvasnice. Roztok z teplé vody, kvasnic a cukru, který se nechá kvasit, má totiž na mladá rajčata přímo zázračné účinky. Vytvořte kvásek, jako kdybyste chtěli péct chleba a po vyběhnutí ho rozmíchejte v 1 litru vody. Používejte dvakrát do měsíce – víc není třeba.

Pozor na nepohyblivý vzduch

Rajčata ve své snaze o růst ovšem netouží jen po teple a výživě, ale také po pohlazení vzduchem. A to doslova. Dostatečná cirkulace toho čerstvého zahání nemocí a vytváří bariéru proti nájezdům plísní. Ale dejte pozor na průvan, ten jim totiž nesvědčí.

Aby se vám sazenice během předpěstování nevytahovaly, musíte si u nich pohlídat několik věcí. Důležitá je třeba zálivka. iZdroj fotografie: Depositphotos
Droždí obsahuje látky jako dusík, fosfor a draslík, které jsou důležité pro růst a vývoj vašich sazenic. Navíc vám tak dají větší úrodu

Čas na přesazování

Rajčata se ven vysazují tradičně po 20. květnu. Toto načasování je pojistkou proti rozmarům přírody, protože účinně předchází riziku pozdních mrazů. I tak se však vyplatí sledovat počasí a mít v případě potřeby po ruce kus netkané textilie, který vaše sazenice ochrání před tím nejhorším (i studený déšť ji totiž může ublížit).

Jak hnojit rajčata droždím

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro péči o sazenice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články