8 tajemství pro pěstování sladkých a šťavnatých melounů na každé zahradě – už nikdy nebudou vytvářet pouze listy a dozrají vždy včas

                   

Vodní meloun alias plod lubenice obecné (Citrullus lanatus) pochází ze severní Afriky, ale v současnosti se k nám dováží především z Itálie, Maďarska a Španělska. Obvykle ho řadíme mezi ovoce, ovšem botanicky jde o zeleninu. Avšak bez ohledu na to se meloun v jídelníčku využívá spíše do sladkých receptů. Zažene žízeň i hlad, a přitom má velmi málo kalorií. Jak pěstovat chutné vodní melouny doma?

1) Výsev melounu proveďte v dubnu

Pokud nechcete vsázet na předpěstované sazenice, musíte semínka zasadit do květináče na parapetu asi pět týdnů před plánovanou výsadbou, a to nejlépe v první polovině dubna. Je dobré je nejprve opatrně naklíčit, a to tak, že je před vložením do substrátu na 2 až 3 dny položíte na vlhký ubrousek. Následně je pěstujte při vyšší teplotě, okolo 26–28 stupňů Celsia. Každá sazenička by měla růst v květináči s rašelinou o průměru 8–10 cm.

Narašená semínka umístěte asi 2 cm pod zem, a to tak, aby klíček směřoval dolů. Jakmile se objeví listy, přesuňte melouny na světlé stanoviště. A před výsadbou na venkovní záhon je nezapomeňte pomalu otužovat. Musíte je proto umístit do chladnějšího prostředí a méně často zalévat. S otužováním sazenic začněte dva týdny před výsadbou.

2) Kam vodním melouny vysadit

Tato zelenina miluje teplo, proto vždy vyžaduje maximálně slunné stanoviště na zahradě, chráněné před nepříznivými větry. Půdu, v níž meloun roste, je také nutné ještě před výsadbou zahřát slámou nebo jiným mulčem. Nejbezpečnější variantou je pak samozřejmě pěstování melounů ve skleníku nebo ve fóliovém tunelu. A v jaké vzdálenosti melouny vysazovat? Vzhledem k tomu, že opravdu intenzivně rostou, rozhodně minimálně v metrových rozestupech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Vytvořte jim vhodný záhon

Melouny není třeba sázet na klasický rovný záhon – ba dokonce to není vůbec doporučeno. Mnohem lépe uděláte, pokud jim vytvoříte kupku z kompostu (a to třeba i uprostřed trávníku). Tu na horním konci zploštěte a vytvořte malou misku, ve které se bude držet voda. Díky tomu nebude závlaha odtékat zbytečně do stran a dostane se přesně tam, kam má – ke kořenům.

4) Ochrana po výsadbě

Abyste mladým sazenicím urychlili adaptaci, je vhodné je po výsadbě na několik dní zakrýt světlou netkanou textilií. Díky ní nebudou vystaveny velkému teplotnímu šoku a rychleji začnou zakořeňovat. Kryt je nutné obnovit také v případě hrozby pozdních květnových mrazíků.

5) Jak zalévat melouny

Tyto rostliny velmi špatně snášejí období sucha, ovšem ve fázi intenzivního růstu vyžadují opravdu velmi častou a vydatnou zálivku. Vodu používejte odstátou, ne tu studenou přímo ze studny. Ale pozor na přemokření zeminy (nikdy nesmí jít o úplně bláto), jinak hrozí rozvoj plísňového onemocnění. Nejlepší je proto vysazovat melouny do netkané textilie. Vyhnete se tak i plevelu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Hnojení vodních melounů

Meloun vyžaduje velmi úrodnou půdu, a to nejlépe s hodnotou pH 5,5 až 6,0. Jen ta sama o sobě jim však nestačí. První hnojení je nutné aplikovat ještě dříve, než se objeví první květy. Použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku a nižším obsahem fosforu a draslíku. V další fázi, tedy ve chvíli, kdy rostlina začne kvést, je třeba poměry obrátit.

7) Alobal pro urychlení zrání

Největším nepřítelem českých zahrádkářů však není dostatečný růst melounových rostlin, ale příliš pomalé dozrávání plodů, které na záhonech často zastihnou první mrazíky. Pro urychlení dozrání je vhodné položit pod plody velký kus alobalu (a v rozích ho zatížit). Ten zvýší množství slunečního světla i tepla a o malý kousek vás přiblíží k vaší vysněné metě. Melouny se obvykle sklízejí od poloviny srpna do poloviny září.

8) Jak poznat zralý meloun

Nejhorší fáze pěstování této zeleniny (sic!) je sklízení úrody. Lze se řídit podle dutého zvuku, lesklosti slupky apod., ovšem ten správný moment vám ukáže rostlina sama. Pozorně se podívejte na stopku, kterou se připojuje k hlavnímu plazivému stonku. V místě kolínka obvykle vyrůstá malý list, jenž později zaschne. Ale to ještě nic neznamená. Teprve ve chvíli, kdy začne zasychat i samotné kolínko, je meloun zralý ke sklizni.

Jaké úspěchy jste zaznamenali při pěstování vodních melounů?

Myslíte si, že pěstovat melouny v ČR prostě nejde? Tohle video vám dokáže opak
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články