Mšice jsou hmyzem pro nás nepříjemným a protivným. Napadají kde co a dostanou se nejen na zahradu, ale klidně i do bytu a na balkon. Když nezakročíte včas, rozmnoží se přímo geometrickou rychlostí a napáchají na rostlině obrovské škody. Na jejich likvidaci můžete použít různé chemické prostředky. My vám ale poradíme, jak se jich zbavit i bez nich.
Nejdůležitější je prevence
Ideální situace je ta, kdy se k vám mšice vůbec nedostanou. To lze zařídit určitými preventivními kroky. Začněte tím, že na podzim těsně před začátkem jara zryjete půdu. Zničíte přezimující larvy a kukly. Také zlikvidujte všechno spadané listí, které může být mšicemi napadené. Dbejte na výživu rostlin. Když jsou v dobré kondici, mnohem lépe odolávají škůdcům a nejsou pro ně tak lákavé. Když i přes všechna opatření přijdou, zlikvidujte je okamžitě a nečekejte.
Mšice odrazují různé rostliny:
- aromatické druhy (afrikán, tymián, bazalka, saturejka, máta a další),
- lichořeřišnice a košťáloviny působí jako lapače mšic,
- česnek,
- levandule na okraji záhonů.
Vyrobte si postřik bez chemie a za pár korun
Na mšice existují různé postřiky. Ty si samozřejmě můžete koupit, ale jsou buď plné chemie, nebo stojí hromadu peněz. Za pár korun si přitom vyrobíte svůj přípravek. Smíchejte asi 150 gramů tabáku, povařte s třemi litry vody asi hodinu. Vznikne tmavě hnědá, silně zapáchající tekutina. Tu přeceďte a jakmile vychladne, dejte si jí do postřikovače a můžete začít ničit mšice. Stříkejte jen na místa, která jsou jimi postižená. Do dvou dnů mají být pryč.
Máte-li doma tekuté mýdlo či saponát, můžete použít i to. Jednu až dvě lžíce rozpusťte ve 2,5 litrech vody, nalijte roztok do rozstřikovače a použijte. Aplikujte večer po západu slunce na vrchní a spodní stranu listů, ideálně aspoň týden v kuse. Když by zapršelo, musíte hned po dešti znovu aplikovat.
Velice dobře působí výluh z kopřiv. Posekejte jich asi půl kila, zalijte pěti litry vody a nehte louhovat. Další den zřeďte v poměru 1:5 a můžete používat. Stejnou službu prokážou i další byliny, například pelyněk, vratič, kostival, kapradí a rozdrcený česnek.
Účinný likvidační prostředek lze vyrobit také z řepkového oleje. Jeho hlavní výhodou je to, že se dá bez obav použít na bylinky nebo rostliny, které dále konzumujete. Rozpusťte decilitr oleje v litru vody a použijte na rostliny tak, jako postřiky zmíněné výše. Vyrobit postřik můžete i z levandulového oleje, který působí stejně, a navíc hezky voní.
Postrachem mšic je některý hmyz
Na likvidaci mšic lze efektivně použit různý hmyz. Velkou sílu mají larvy slunéčka sedmitečného, škvoři, miniaturní černé vosičky Aphidius colemani, zlatoočka a další. Ty oceníte hlavně ve skleníku. Ve volném prostoru zahrady je to s nimi trochu složitější a těžko je dostanete právě na ty rostliny, kde je potřebujete mít.