Jak se starat o česnek v červnu a co dělat, abyste měli perfektní sklizeň. Sousedé budou jen obdivovat

                   

Jen těžko bychom našli plodinu, na kterou jsou Češi více hrdí. A není divu, správně pěstovaný česnek kuchyňský (Allium sativum), který můžete znát také pod jménem česnek setý, má opravdu říz a dodá pokrmů ničím nenahraditelnou štiplavost. Navíc působí i léčivě díky obsaženým vitamínům (A, B a C), selenu, jódu a samozřejmě i flavonoidům a steroidním a triterpenovým saponinům.

Červnové počasí klade česneku do cesty různé nástrahy

Zejména velké horko dokáže zasazené stroužky doslova vysušit a zarazit v růstu. Proto nikdy záhony s česnekem nenechte přeschnout. Ovšem byla by chyba je také přelévat. Pamatujte si proto, že i v opravdu velkých vedrech jim stačí zálivka 2-3x do týdne, a to vždy během večerních hodin. Častěji to rozhodně není třeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Před sklizní je ovšem naopak přísun vláhy nutné omezit. Česnek by ji totiž nasál doslova jako houba a nebyl by vhodný k dlouhodobému uskladnění. A s jakým odstupem přestat zalévat? Dva týdny před sklizní bohatě stačí.

Takto vypadají květy česneku, které je třeba odstranit

Hnojení je stejně důležité jako zálivka

Ale pro samou zálivku nesmíte zapomenout ani na dostatečný přísun živin. Zatímco v prvních týdnech od výsadby potřebuje česnek převážně dusík, později je už o něco náročnější. Osvědčeným tipem je jedna polévková lžíce síranu draselného, rozpuštěná v deseti litrech vody. Jako zálivka jednou za měsíc je tato směs nepřekonatelná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor také na kvetení, zkazilo by úrodu

Česnek se ovšem nesoustředí jen na tvorbu palic, stejně tak se snaží roznožit i semeny. Hlídejte si proto výskyt květů a zavčasu je odstraňujte. A to nejlépe ve chvíli, kdy je poprvé objevíte. Pokud by česnek vykvetl, získáte mnohem menší a chuťově nevýrazné paličky a stroužky, než na jaké jste se nejspíš těšili.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články