Jak se zbavit vytrvalých plevelů, které se množí z kořenů při trhání? Nejlépe pomůže vápno

                   

Některé vytrvalé plevele, jako jsou například pampeliška nebo pýr je velmi složité odstranit ze zahrady. Mechanické pletí je často neúspěšné, protože se rostliny množí z kořene, kdy stačí, aby v půdě zůstal klidně i jen malý kousek. Řešením může být správné zpracování půdy na jaře a na podzim. Přidáním vápna totiž podmínky pro výskyt pampelišek a pýru značně zkomplikujete.

Půdu nejdříve zorejte a prokypřete

Pro nejlepší výsledky je dobré zpracovávat půdu na podzim i na jaře. Dosáhnete tak optimální půdní reakce, podpoříte přirozené provzdušnění a zároveň efektivně zabojujete proti vytrvalým plevelům, jako jsou právě pampelišky nebo pýr. Jejich mechanické odstraňování totiž ve většině případů nestačí, protože i z malého kousku může vyrůst nová rostlina.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Aby byla vaše snaha účinná je dobré zaměřit se na vrstvu půdy zhruba do hloubky 20 centimetrů. Tu upravíte s pomocí rýče či kultivátoru. Jakmile na povrch vykouknou části kořene pampelišky nebo pýru, snažte se je posbírat. Všechny však bohužel neodstraníte, takže přichází na řadu ošetření vápnem.

Aplikace vápna proti plevelům

Vápno je dobré do půdy aplikovat z důvodu zlepšení půdní reakce. Doplní se důležitý vápník pro vývoj rostlin. Zároveň aplikace pomůže proti plevelům. Vápno na záhon rozprostřete ještě předtím, než se pustíte do orání a kypření. Následně ho zapravte do půdy, aby se co nejlépe promísilo ve vrstvě do zmíněných 20 centimetrů.

iZdroj fotografie: Canva

Po tomto ošetření ještě přidejte poprašek vápna na vrchní část zoraného záhonu. Bude se postupně promývat do spodních vrstev a pomůže s regulací plevelů ve vrchní části. Frekvence a intenzita vápnění závisí z velké části i na tom, jaký typ půdy máte. Pokud máte přirozeně kyselejší půdy, můžete vápna přidat více. Naopak v případě zásadité půdy dávejte pozor na to, aby nebylo pH až moc vysoké.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články