Správné hnojení jabloní má několik fází – i přeskočení jedné jediné vás může připravit o celou úrodu

                   

Jabloně (Malus) patří k nejhojněji zastoupeným ovocným dřevinám na našich zahradách. Ovšem bez ohledu na odrůdu, kterou pěstujete, byste se vždy měli postarat o to, aby měl váš jabloňový stromek (či dokonce strom) vždy dostatek živin. A jak na to? Stačí vsadit na kombinaci těch správných prvků v opravdu optimálním poměru.

Hnojení pozemku před výsadbou

Pokud se na sázení jabloní teprve chystáte, pak máme pro vás dobrou zprávu – skvěle vyživit je totiž můžete i prostřednictvím rostlin, které na pozemek zasadíte jako předplodinu. K tomuto účelu se používají především bobovité rostliny. Další alternativou je rozmetání čerstvého hnoje (nejméně rok předtím, než si nové stromky přinesete a usadíte je do země). Oba způsoby v půdě přirozeně zvýší množství dusíku, draslíku a fosforu, což jabloně milují.

Jak hnojit jabloně na zahradě

Tyto stromy ke své spokojenosti potřebují především dusík, fosfor, draslík a hořčík. Bylo by však chybou ihned sahat po hnojivech s těmito prvky. Problematický je především fosfor, kterého bývá obvykle na zahradě dostatek (tedy alespoň pro potřeby jabloní). A opatrnost se vyplácí i v případě draslíku. Pokud chcete pěstovat jabloně „na zelené louce“, pak zvažte i možnost chemického rozboru půdy.

Jinak je nutné postupovat víceméně podle citu a pozorovat vitalitu rostlin. V prvních letech po výsadbě potřebují jabloně především dusík. Poprvé se dusík aplikuje brzy na jaře, a dále pak ještě dvakrát od dubna do června. V této době je vhodné použít i draslík. A teprve po 3 až 4 letech od výsadby je vhodné k jabloním přidávat fosforečná a draselná hnojiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nechce se vám počítat? Vsaďte na přírodu

Použití chemických hnojiv však mnohdy nebývá právě optimální. Dobrou alternativou jejich aplikace je proto použití kompostu nebo hnoje, jejichž prostřednictvím se jabloně jednoduše zamulčují. Hnůj je vhodné navíc zakrýt tenkou vrstvou zeminy, díky níž se bude toto přírodní hnojivo rozkládat o něco pomaleji a poskytne tak stromkům živiny mnohem rovnoměrněji.

Jaké tipy máte pro hnojení ovocných stromů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články