Mrkev je nejoblíbenější zeleninou v Česku. Je sladká, šťavnatá, mají ji rádi děti, ale i dospělí. Je také přímo nabitá živinami, jako je vitamin A, B a C, ale také minerálními látkami, jako jsou betakaroten, železo, vápník a sodík.
Také dokáže snížit cholesterol, předchází zácpě, pomáhá při ekzémech, betakaroteny chrání zrak, snižuje vznik mnoha druhů rakoviny, snižuje cholesterol a mnoho jiného. Je ale potřeba se o mrkev řádně starat, aby nebyla dřevnatá a rostla tak, jak má. Bude potřeba ji dopřát pořádnou výživu.
Hnojení mrkve
K hnojení budete potřebovat několik produktů, které jsou váženy v gramech. Budete potřebovat 25 gramů dusičnanu, 30 gramů superfosfátu a 30 gramů draselné soli. Hnojení opakujte za další tři týdny a složení zůstane stejné. Jakmile budete hnojit potřetí, to znamená za šest týdnů, nepřidávejte dusičnan.
Hnojivo byste měli aplikovat nejlépe po vydatném dešti nebo zalévání. Pokud zahájíte hnojení včas, můžete se spolehnout, že sklidíte krásnou, velkou a šťavnatou mrkev. Tato vynikající zelenina potřebuje organickou směs pro svůj dokonalý růst.
Tipy od pěstitelů
Mrkev bude lépe růst, pokud budete postupovat podle těchto kroků. Mrkev byste měli zasadit na světlo, nikoliv do stínu. Není vhodné ji zasadit ke zdi či plotu. Také ne do stínu pod ovocné stromy. Mrkev by mohla být malá, dřevnatá, hořká a nepravidelných tvarů. Nikdy mrkev nezalévejte chladnou vodou. Nejlépe ohřátou nebo odstátou, která bude mít stejně vysokou teplotu jakou má vzduch.
Pokud budete mrkev zalévat vodou z kohoutku, zpomalíte tak její růst. Mimo hnojiva, která seženete v zahradnictví, zkuste mrkev dále vyživovat i alternativními hnojivy, jako jsou syrovátka, nálev z cibulové kůry nebo také pomocí pekařských kvasnic, ty jsou obzvláště výborné. Všechny tyto produkty přispějí k aktivnějšímu růstu mrkve.