Vypěstovat si vlastní chutné broskve zvládnete i v oblastech, které k tomu nemusí být úplně vhodné. Klíčový je zejména výběr správného stanoviště, kde musí být vhodná půda. Dále je důležité zvolit odrůdu, která si s problematickými podmínkami dokáže poradit. Když všechna tato pravidla dodržíte, broskvoň se vám jistě náležitě odvděčí bohatou úrodou.
Výběr správného stanoviště
Aby broskev dobře prospívala, musí být umístěna na vhodné stanoviště. V chladnějších oblastech se doporučuje vybrat místo chráněné před silným větrem a orientované ideálně na jižní stranu. Broskev může být z části krytá terasou či umístěná poblíž stěny domu. Jako částečná ochrana může posloužit například i živý plot nebo jiné vzrostlé stromy.
Klíčovým faktorem je také půda. Broskev nesnáší jílovitou těžkou půdu. Naopak ocení spíše lehčí a více propustné půdy, které však budou bohaté na dostatek živin a humus. Před výsadbou stromu je tak vhodné připravit větší jámu, do které přidáte kvalitní zahradnický substrát pro lepší výživu. Čím lépe místo pro výsadbu připravíte, tím snadnější bude pěstování v následujících letech, kdy se kořeny správně rozrostou, a strom tak bude odolnější proti suchu a nepřízni počasí.
Vhodná odrůda a správné tvarování
Aby se broskvoni dařilo i v chladnějších podmínkách, musíte vybírat z odrůd, které jsou k tomu uzpůsobené. Konkrétně jde například o odrůdy, jako jsou Favorita, Flamengo, Redhaven, Earligo, Harbinger a podobné. Součástí informací k dané odrůdě by mělo být právě i to, jestli je vhodná i do vyšších poloh s potenciálně nižšími teplotami.
Pro pěstování v chladnějších podmínkách je vhodné zvolit i správné tvarování. Konkrétní velikost stromu a tvar záleží také na zvoleném stanovišti a na blízkém okolí. Obecně se doporučuje například nízkokmen s kotlovitou korunou. U zdí a na podobných místech je možné zvolit plochou volnou palmetu. Vzdálenost mezi jednotlivými broskvoněmi by přitom měla být zhruba 2,5 až 3 metry.