Recept na obzvláště sladká a šťavnatá rajčata: Vyplatí se vsadit na zapomenuté prvorepublikové triky

                   

Rajče jedlé (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), též lilek rajče, je na zahrádkách velmi oblíbené. Aby také ne – jeho plody jsou velmi chutné a plné cenných látek, v jejichž čele stojí vitamíny (C, B, E) a draslík. Ale obsahují také karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein. A co potřebují ke své spokojenosti?

Vhodné místo pro výsadbu

Základem správné péče je vhodné stanoviště. Sazenice rajčat by měly přes zasazením na záhon mít velmi dobře vyvinutý kořenový systém, 7 až 8 pravých listů a stonky vysoké 25 až 30 centimetrů. Pro pěstování rajčat si musíte vybrat slunnou oblast, chráněnou před větrem. Nejlepšími předplodinami jsou:

  • zelí,
  • luštěniny,
  • cibule,
  • mrkev,
  • řepa,
  • tuřín
  • a další kořenová zelenina.

Naopak záhony, kde rostly plodiny jako lilek, paprika nebo brambory, je možné pro pěstování rajčat využít až po 3 letech, jinak hrozí přenos chorob a škůdců. Vsadit lze i na vhodné sousední plodiny, jako jsou papriky, koriandr, špenát, bazalka a cibule. Rajčata ovšem nemají vůbec ráda fazole.

Vhodný substrát na rajčata

Tato plodová zelenina bude nejlépe prosperovat v půdě bohaté na organickou hmotu. Předem je proto vhodné záhon pohnojit kompostem, a to v množství 4 až 6 kilogramů na 1 metr čtvereční. Vhodná jsou také fosforečná a draselná hnojiva, jež by se měla aplikovat do půdy na podzim, asi 6 měsíců před výsadbou rajčat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výsadbu rajčat

Vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi by měla být 30 až 40 cm, mezi řádky pak asi 50 až 60 cm. V blízkosti keřů vysokých odrůd je tak nutné nainstalovat kolíky, jež budou později použity jako podpora. Možná je i výsadba dvou nebo tří rostlin do jednoho výsadbového důlku – navzájem se budou podporovat.

Jak zalévat rajčata

Před vytvořením poupat je nutné mladé rostlinky zalévat podle počasí přibližně jednou za 2 až 3 dny. Ale pozor na přemokření – pokud se okolo kořenů vytvoří bláto, může jim to ublížit. Do každé třetí zálivky je možné přidat dřevěný popel, a to v množství 1 lžičky na konev o objemu 5 litrů. A důležité je myslet i na správném zaštipování.

Jaké triky používáte při pěstování rajčat vy?

Jak pěstovat rajčata – tipy pro zvýšení úrody, jak je ochránit před plísní
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články