Pravidla pro pěstování prvotřídních ředkviček – díky nim se nikdy nevytáhnou ani nezhořknou. Naučte se, jak je praktikovat i na své zahradě

                   

Varieta ředkve seté letní (Raphanus sativus var. Sativus) alias tolik oblíbená ředkvička nesmí chybět na žádné zahrádce. Jak ji však pěstovat, aby vám vždy poskytla chutné, šťavnaté plody bez jakýchkoliv známek hořkosti nebo vytahování? Stačí si osvojit několik užitečných triků a už nikdy neuděláte při pěstování ředkviček chybu. Začít je třeba už výsevem. Před ním doporučujeme semena namočit přes noc do vody, což značně urychlí jejich klíčení.

Kam vysévat ředkvičky

Tato zelenina se vysévá přímo do záhonu. Zemina na něm musí být výživná, ale lehká, protože jinak se kořeny této oblíbené zeleniny deformují. Nejlepší půda pro ředkvičky je rozhodně ta písčitá (černozem s pískem), dostatečně vlhká a předem vyhnojená kompostem. Nejlepšími předplodinami pro ředkvičky jsou brambory, okurky a rajčata. Ředkvičky je vhodné vysévat přímo na záhon.

A to už ve chvíli, kdy se půda dostatečně prohřeje a proschne po jarní oblevě. Jde o odolnou zeleninu, nevadí jí ani noční teplota v rozmezí 4–5 ° С. Většina odrůd ředkviček dozrává bez potíží za 20-40 dní od vyklíčení. Ovšem pokud se vyseje pozdě na jaře nebo dokonce v létě, pak při dlouhotrvajícím denním světle (13 hodin nebo více) začne vybíhat do květu a jen špatně tvoří kořenovou část. Kvůli vysokým teplotám také může být hořká.

Jak se starat o ředkvičky

Mladé rostliny musí být čas od času odpleveleny – jinak může prorůstající plevel poškodit tenké kořeny mladých rostlin, což nepříznivě ovlivní jejich růst. Nutná je také pravidelná zálivka. Nedostatek vláhy zpomalí vývoj rostliny a samotné kořeny budou suché a na mnoha místech duté. Naopak velmi vydatná zálivka způsobuje to, že ředkvičky popraskají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Řiďte se také druhem ředkviček. Péče o ně se liší podle toho, do které z pěti skupin vaše ředkvičky patří. Na trhu lze pořídit:

  • velmi rané,
  • rané,
  • polorané,
  • pozdní,
  • polopozdní,
  • celoroční.

Například pozdní a polopozdní odrůdy lze vysévat nejpozději do poloviny srpna, i tak však myslete na to, že je bude nutné při chladnějším počasí přikrývat geotextilií nebo jinou ochranou.

Ředkvičky se vyplatí přihnojit

Ve výživné půdě ředkvičky dobře rostou i bez přihnojování. Pokud si na nich však všimnete bledých a slabých listů, pak musíte rychle zasáhnout. Pravděpodobně jim totiž chybí dusík. Pro jeho doplnění rozpusťte v kbelíku s vodou 1 lžíci močoviny (10 g) a ředkvičky dobře zalijte. Jestliže je naopak listí ředkviček bohaté a kořenová část příliš nesílí, pak jde o neklamnou známku nadbytku dusíkatých hnojiv a naopak nedostatku draslíku a fosforu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

V tomto případě je mnohem lepší použít 40 gramů superfosfátu a 20 gramů síranu draselného. Toto množství rozmíchejte v kbelíku s vodou a opět použijte jako zálivku. A pamatujte si, že rané odrůdy ředkviček ani při optimální výživě a dostatečné zálivce nikdy netvoří velké kořeny. Většinou se spokojí s průměrem 5 až 6 cm. Více už vám takové ředkvičky nevyrostou, a pokud je na záhonku přece jenom ponecháte, pak pravděpodobně ztvrdnou a shnijí.

Vyberte vhodné sousední rostliny

Chcete svou úrodu ředkviček podpořit zcela přírodním způsobem? Pak je vysejte na záhon společně s rostlinami, jejichž společnost jim prospívá. Jde například o zelí, kukuřici, fazole, brokolici, lilek, česnek, hlávkový salát, hrášek či cibuli. Uvidíte, že se vaše úroda jednoznačně znásobí.

S jakými problémy se potýkáte při pěstování ředkviček?

Projděte si od A do Zet jak pěstovat ředkvičky ze semen a co vše z nich je jedlé
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články