Jak správně připravit v říjnu semena rajčat, abyste měli dobrou sklizeň

                   

Kvalita semen je základem úspěšné a hlavně kvalitní sklizně. Každý zkušený pěstitel si je vědom, že pečlivost v době přípravy semen před samotným jejich zasetím se vyplatí, a to v podobě množství červených plodů. Jak semena správně připravit? Vyzkoušejte tuto ověřenou metodu, na kterou nedá dopustit nejeden zahradník.

Výběr vhodných semen je základ

Semena určená na zasetí protřiďte. Semena z hybridů, které jsou v současnosti stále populárnější,  vhodná příliš nejsou. A to proto, že si nejsou schopna udržet svoji kvalitu. Semena vybírejte dostatečně velká. Myslete rovněž na jejich tvar – ten by měl být bez jakýchkoliv nepravidelností.

Způsobů, jak vybrat ta nejvhodnější semena, je celá řada. Které jsou ty nejspolehlivější?

Látka a větrák

První metoda je ze všech zcela nejjednodušší. K ní potřebujete pouze semena, látku a větrák. Jak na to? Látku rozložte po podlaze. Zapněte větrák a z výšky jednoho metru a postupně sypejte rajčatová semínka na podlahu. Ta prázdná odnese vzduch bokem, kvalitní dopadnou na látku.

Solný roztok

Pro další z metod, které pomůžou odhalit, jaká semena jsou vhodná na zasetí, potřebujete 3% solný roztok. Do něj připravená semena ponořte. Platí, že ta nekvalitní, prázdná či příliš lehká semena vyplavou na hladinu. K setí využijte semena, jež zůstanou na dně. Před zasetím je pečlivě omyjte.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak urychlit klíčení?

Semínka určená na zasetí rozprostřete na papírový ubrousek. Ten vložte na teplé místo. Právě vyšší teploty urychlují klíčení semen. Zároveň takto dochází k následnému zvýšení množství ženských stopek. Díky tomu dosáhnete hojnější úrody. Stejného výsledku dosáhnete i s pomocí roztoku síranu měďnatého.

Dezinfekce semen

Rajčata jsou náchylná na napadení plísněmi či dalšími typy chorob houbového původu. Pro snížení rizika je třeba semena vydezinfikovat. Jak na to?

Prvním prostředkem vhodným k dezinfikování semen je roztok manganu. Ten připravíte rozpuštěním 1 g manganu ve 100-150 ml vody. Vzniklý roztok by měl mít světle růžovou barvu. Ponořte do něj semena rajčat a ponechejte je tam po dobu cca 20 minut. Semena následně vyjměte, opláchněte a osušte.

Dezinfekci můžete provést i s pomocí aloe vera. Pro přípravu roztoku nejprve vložte několik listů aloe do chladničky. Tam je ponechejte týden. Šťávu následně vymačkejte a ponořte do ní po dobu jednoho dne. Semena následně osušte a zasaďte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články