Jak stříhat kanadské borůvky a nepřipravit se při tom o celou letošní úrodu? Většina zahrádkářů dělá osudové chyby

                   

Borůvky patří mezi velmi oblíbené druhy ovoce, ovšem na českých zahradách se obvykle nepěstují ty lesní alias brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus), ale mnohem spíše brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) známá také jako velkoplodá nebo kanadská borůvka. A jak se o ni postarat, aby dávala vždy maximální úrodu?

Jak kvete zahradní borůvka

Abyste pochopili, jak tyto keře správně řezat, je třeba se seznámit s tím, jak vlastně plodí a kvetou. Kanadské borůvky vytváří květy na jednoletých výhoncích, jež vyrůstají ze dřeva starého dva roky. Pokud tedy tyto keře ostříháte špatně, v nevhodný čas nebo příliš hluboko, pak se o většinu úrody jednoznačně připravíte.

Kdy stříhat kanadské borůvky

Nejlepším termínem je brzké jaro – tehdy totiž hrozí nejmenší riziko poškození keřů borůvek. U hloubky řezu se řiďte tím, jak bujně vaše borůvka roste. Pokud máte doma odrůdu, která roste slabě a pomalu, pak jí dopřejte hlubší řez, který její rozvoj podpoří – a platí to samozřejmě i přesně naopak. Počítejte také výhony, aby jich na jednom keři nebylo moc.

Všeobecně platí, že přibližně desetiletý keřík by měl mít okolo 12 zdravých a velkých výhonů, měly by být různého staří, ale ne příliš staré. Všeobecně lze říci, že starší než čtyřleté dřevo by se na kanadských borůvkách vyskytovat nemělo. A jak vlastně postupovat při technice samotného řezu?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak na řez kanadských borůvek

Nejdříve odstraňte poškozené a zmrzlé dřevo, tím korunu keře vyčistíte a budete si ji moci dobře prohlédnout. Pátrejte také po větvích napadených škůdci apod. Jako další by měly být odstraněny převislé a již odplozené části větví. A zbavte se také slabých výhonů a těch, které míří dovnitř koruny. Ty totiž keř zbytečně zahušťují.

Dobře si svůj borůvkový keř prohlédněte. Měly by na něm zůstat pouze rovné, zdravé a silně rostoucí výhony. Jakékoliv další nedostatky proto neváhejte odstranit. Vyplatí se obejít borůvku ze všech stran a podrobit ji opravdu důkladné prohlídce. Jakmile se na ní objeví listy, bude se jakýkoliv přešlap napravovat mnohem hůře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak stříhat borůvky v létě

Za určitých okolností je ovšem možné přistoupit s nůžkami k borůvce i během léta. Poslouží vám buď k odstranění výrazně napadených a nemocných výhonků nebo k tvarování keřů poškozených například vichřicí, silným polámáním od zvěře apod. Zásady jsou přitom podobné jako v předcházejícím případě.

Technika řezu borůvky

A jak postupovat při samotném řezu? Pamatujte si, že tato dřevina netvoří zával alias kalus, takže není schopná sama si zacelit rány. Snažte se ji proto poškozovat co nejméně a vždy pracujte pouze s opravdu ostrým nožem nebo nůžkami. Vyhněte se také řezu na větevní kroužek, jak se to často aplikuje například u jabloní. U borůvek bude mnohem lepší, pokud při řezu ponecháte patku.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování kanadských borůvek?

Při pěstování kanadských borůvek tvoří hlavní body péče řez, hnojení a zálivka
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články