Chcete se zbavit dotěrných mšic na stromcích a keřících, ale nechcete se uchylovat k drastické chemii? Následující rady pro vytvoření přírodních prostředků pro ochranu rostlin jsou šetrné nejenom k životnímu prostředí, ale také k lidskému zdraví, takže jde o skvělou volbu pro použití na ovocné keře a stromy.
Hořčice proti hnilobě jablek
První způsob ochrany spočívá ve využití hořčice. Pro vyrobení domácí ochranného prostředku budete potřebovat 210 gramů hořčičného prášku a 10 litrů vody pro vytvoření základního roztoku. Prášek ve vodě důkladně rozmíchejte a nechte ustálit zhruba 2 dny. Přípravek je účinný proti hnilobě na ovocných stromech a jako ošetření rozmnožovacího materiálů, jako jsou nožíky, nové rouby a další pomůcky, které mohou být potenciálním zdrojem nežádoucí infekce.
Vratič proti škůdcům na jabloních
Proti obaleči jablečnému, vlnatce krvavé nebo květopasi jabloňovému bude fungovat přípravek vyrobený z rostliny s názvem vratič obecný. Jde o bylinu s typickými žlutými květy ve tvaru terče. Pro přípravek budete potřebovat 700 gramů sušeného vratiče nebo 2 až 2,5 kg čerstvého. Prášek ze sušených rostlin, nebo nasekané čerstvé nechte luhovat zhruba 2 dny. Následně směs povařte 30 minut. Pro ošetření stromu zřeďte na polovinu přidáním další vody.
Pampeliška odradí mšice a drobné roztoče
Pampeliška se postará o ochranu před mšicemi a roztoči, kteří se často objevují na větvích a ukrajují rostlině důležité živiny. Potřebovat budete zhruba 200 až 300 gramů nasekaných oddenků pampelišky a k tomu 400 gramů čerstvých listů. To vše zalijte 10 litry teplé vody. Nechte luhovat zhruba 3 hodiny a následně použijte jako postřik na stromy. Ošetření je dobré při výskytu mšic opakovat zhruba jednou za dva týdny.