Okurky jsou oblíbená plodina, která nesmí chybět na žádné zahrádce. Zkušení zahradníci s nimi nemají nejmenší problém. Za měsíc od vysetí jsou připravené sazeničky a za další dva nebo tři týdny první sklizeň. Přesně tak jednoduché to může být. Stačí dodržet pár správných podmínek a vybrat ty správné druhy okurek a můžete se těšit ze svých domácích okurek už brzy zjara.
Nejchutnější okurky jsou ty z pole
Abyste získali velmi časnou sklizeň svých okurek, je zapotřebí vsadit na ty správné odrůdy. Nejvhodnější jsou například Herman, Bettina, Masha a další velmi rané odrůdy nebo hybridy. Pokud sazenice vysadíte do vyhřívaného skleníku, můžete se radovat z prvních plodů už v průběhu dubna.
I když takto získaná úroda okurek je dostačující, odborníci se shodují na tom, že nejchutnější okurky jsou ty, které opylují včely pod otevřeným nebem. Pro jejich sklizeň ale nemusíte čekat příliš dlouho, sbírat můžete už plody dosahující pěti centimetrů na délku. Ty jsou ve skutečnosti ty nejlepší okurky, které můžete získat. Jsou skvělé jak na přímou konzumaci, tak i na zavařování. Důležité je jen sklízet je každý den, aby vám nepřerostly.
Urychlovače jsou k ničemu, shodují se odborníci
Někteří zahrádkáři a pěstitelé se snaží svou úrodu urychlit použitím růstových stimulantů. Agrární odborníci však upozorňují na to, že tato práce je je zbytečná. Nejenže rychlené plody nejsou tolik chutné, ale obvykle je ani nestačíte sklidit dřív, než začnou chytat plíseň nebo praskat.
I když minerální hnojiva vykazují z hlediska velikosti i časnosti úrody velmi dobré výsledky, nejrychleji vzejdou okurky pěstované na kompostu. Ty jsou navíc i mnohem chutnější. Kompostování je proto nejlepší způsob, jak prospět nejenom životním u prostředí, ale i své úrodě. Jednou týdně ale přihnojení vůbec není na škodu.
Můžete použít čínskou hnojicí směs, která se skládá ze 3 gramů síranu měďnatého, 1 gramu kyseliny borité, 1 g manganu a 100 g amoniaku, kterou rozmícháte v 10 litrech čisté vody a používáte k zálivce jednou do týdne.