Jak vyrobit a správně zafixovat lapač škůdců na stonky a větve keřů i kmeny stromů

                   

Škůdce na ovoci nechce snad nikdo, protože svou přítomností okrádají ovocný strom o důležité živiny. Mohou také přímo znehodnotit ovoce, což vede ke snížení úrody. Není se tak čemu divit, že se lidé snaží najít způsoby, jak si s těmito škůdci poradit. Kromě chemického ošetření mohou pomoci nejrůznější mechanické zábrany a důmyslné pasti, jako je například následující lapač.  

Co budete potřebovat pro výrobu lapače škůdců

  • Kus papíru, fólie, lepenky o šířce zhruba 25 centimetrů a délce vhodné pro obalení kmenu kolem dokola
  • Lepidlo, dehet, štěpařský vosk, med

Jak je patrné podle potřebných předmětů, jedná se o nezávadné a v zásadě šetrné opatření proti škůdcům. V porovnání s použitím chemického postřiku či lapače na bázi určité chemikálie máte jistotu, že v tomto případě nijak neohrožujete zdraví lidí i jiných zvířat. Jedinou nevýhodou může být i zachycení hmyzu, který nepředstavuje škůdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Návod na výrobu domácího lapače škůdců na stromy

Návod na výrobu domácího lapače škůdců není nic složitého. Kmen stromu omotejte připravenou páskou, kusem papíru či lepenky po celém obvodu v pásu širokém zhruba 25 centimetrů. Tento pás by měl držet na svém místě. Následně na tento pruh natřete lepidlo, ke kterému můžete přidat med či využít lepivý štěpařský vosk. Pořádně ošetřete hlavně okraje, aby hmyz nelezl pod touto ochrannou bariérou. Jednou za 3 až 4 týdny také nezapomeňte obnovit lepkavý nátěr.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kombinace s dalšími lapači

Nejčastější obětí takto připravené pasti na nezvané škůdce jsou především mravenci, mšice nebo housenky některých škůdců. Jejich zachycením na pásce snížíte tlak na strom, který se bude moci věnovat tvorbě odrůdy. Pro nejlepší výsledky je vhodná kombinace i s dalšími ochrannými prostředky, jako jsou například žluté lepové desky k zavěšení do vrchních částí koruny stromu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články