Pěstování ovoce a zeleniny má svá pravidla a doporučené postupy, a to zejména v případě skleníků. Přišel podzim a venku se znatelně ochladilo. Právě teď je nejlepší čas na to, abyste naplno využili svůj skleník. Jinde už totiž zeleninu pěstovat nelze. I zde si ale musíte dávat pozor na to, co děláte. Důležité je především nepodceňovat důležitost a systém zavlažování.
Jak správně pečovat o skleník, když chcete bohatou úrodu
Pamatujte na to, že ve skleníku existuje něco jako mikroklima. Konstrukce má své vlastní, speciální klima. I během chladnějšího a minimálně slunečném počasí se bude skleník stále dobře zahřívat a udržovat teplo po velmi dlouhou dobu. I přesto zde musíte neustále sledovat teplotu. Právě ta je naprosto nezbytná, pokud nechcete vše živé uvnitř zahubit.
- Při teplotách nad 30°C budete muset otevřít okna pro větrání.
- Při teplotách kolem 20°C stačí okna jen lehce pootevřít.
- Při teplotách nižších okna neotvírejte a udržujte maximální možnou teplotu, která se uvnitř vytvoří.
Vlhkost je dalším důležitým bodem
Kromě teploty je velice důležitá také vlhkost. Monitorovat byste proto měli také vlhkost půdy. S dostatečnou vlhkostí zalévat nemusíte, suchá půda ale nikdy být nesmí, a to bez ohledu na teplotu. Je možné, že vnitřní teplota bude kolem 15 až 17°C. Pokud ale bude zem suchá, stejně ji zalijte. Nikdy ale nezalévejte úplně studenou vodou. Vždy ji nechte dostatečně odstát.
Při dlouhodobě chladném počasí a neustálém snižování teploty ve skleníku pod 15 až 17°C je nejlepší skleník vůbec nezalévat. V případě chladu je lepší počkat a jen sledovat teplotu. I když bude trvat několik dnů nebo týdnů, na rostliny by to nemělo mít vliv. Jakmile se udělá teplo, sledujte i vlhkost a v případě nutnosti zalévejte. Rajčata a okurky potřebují dostatek vody. To ale neznamená, že je musíte zalévat za každé situace. Počkejte, až to bude vhodné.