Uvažte před sklizní na česnekových listech uzel a uvidíte, co se stane. Budete litovat, že jste o tom nevěděli dříve

                   

Česnek je jedna z plodin, bez kterých se opravdu v kuchyni neobejdeme. Jaký by to byl třeba bramborák bez česneku. Kvalitního aromatického českého česneku se ale nedostává a čínský česnek, který se dováží, ten český nenahradí ani zdaleka. Proto se česnekové záhonky v posledních letech znovu množí na našich zahradách. Díky nevelkým zkušenostem některých pěstitelů ale úroda vždy neodpovídá vynaložené energii.

Květní stvoly s pacibulkami

V jisté části vývoje rostliny se na vrcholcích česneku začnou objevovat zakroucené stvoly s pacibulkami, jejichž obal vzhledem připomíná šipky. Vzhledem k tomu, že česnek pěstujete pro jeho podzemní část, jsou tyto stvoly tak trochu přebytečné a berou rostlině energii, kterou by měla směřovat pod zem. Většinu z nich tedy nůžkami odstraňte. na záhoně si nechte dva, nebo tři. Podle jejich vztyčení totiž poznáte, že se blíží čas sklizně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přerušení zálivky

Pro zvýšení koncentrace aromatických a minerálních látek v podzemní části rostliny je vhodné asi 20 dní před předpokládanou sklizní česnek nezalévat. Pokud je ale horké léto, postačí zálivku přerušit dva týdny před předpokládaným termínem sklizně. Zároveň odstraňte případnou mulčovací vrstvu. Díky tomu půda lépe vyschne a paličky česneku budou pevnější a aromatičtější. Tímto trikem také prodloužíte možnou dobu skladování.

Udělejte na něm uzel

Důvodem pro uvázání uzlů na listech česneku je přesměrování živin do podzemní části rostliny. Listy tímto zásahem uspíte a rostlina tak bude moci věnovat všechnu energii zkvalitnění kýžených česnekových paliček. Svázání listů ovlivní nadzemní část rostliny, která zodpovídá za fotosyntézu. Tento biologický stres způsobí intenzivní odtok živin do podzemní části rostliny a listy začnou pomalu usychat. Paličky takto ztratí schopnost klíčení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravý čas pro provedení této operace nastane asi 5 – 7 dní před sklizní. Poznáte jej podle toho, že se zakroucené květní stvoly, které jste na záhonu nechali, začnou narovnávat. Na ochranu před ostrou hranou listů si vemte rukavice a můžete začít vázat vrchní listy česneku do volných uzlů. Není problémem udělat na jedné rostlině uzlů i větší počet, ale neměli byste listy příliš poškodit, aby nedošlo k infikování a následnému odumření rostliny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články