Pohnojení jabloní ještě po odkvětu: Dodržení stoletého návodu přinese hojnou, sladkou a šťavnatou záplavu výstavních jablek

                   

Pokud si chcete pojistit svou podzimní úrodu jablek, pak byste měli vědět, že rozhodně ještě není pozdě. Naopak. I když odkvetou, můžete je ještě stále vyživit tak, aby měly sílu pro dozrání maxima plodů. Jablíčka budou navíc krásně šťavnatá a plná chuti. Co byste tedy měli pro maximální úrodu jablek udělat?

Kdy a jak hnojit jabloně

Obvykle se hnojení jabloní provádí ještě před nasazením poupat. Bohatě vám postačí kompost nebo nejméně jeden rok uleželý hnůj, zapracovaný do okolí jejich kořenů. V případě velkého sadu ho však stačí jednoduše rozhodit pod obvod koruny a pozemek dobře zalít (nebo to nechat na přírodě). Tím by ovšem péče o jabloně končit neměla.

Na jaře je nutné také dobře zhodnotit vlhkost půdy. Současné zimy jsou totiž o mnoho sušší než ty předchozí, takže pokud si chcete pojistit úrodu lahodných jablek, budete muset sáhnout k zálivce. A totéž dělejte i v létě, a to především u malých stromků, které ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Zalévejte ráno nebo ještě lépe večer, aby se voda zbytečně neodpařovala.

Uvolněte zeminu v okolí jabloní

Pokud jste to ještě neudělali, pak travní drn v okolí svých stromů dobře uvolněte. Pokud není po dešti, budete muset okolí stromů nejprve zavlažit. U velkých stromů si připravte asi 15 kbelíků vody, u těch menších množství vody přizpůsobte. Pak zeminu jednoduše okopejte a zbavte je těch nejúpornějších plevelů. Kořeny stromů tak budou moci dýchat, což napomůže lepší úrodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení jabloní v pozdním jaru

A jak je to tedy s hnojením po odkvětu? Pamatujte si, že jabloně potřebují draslík, fosfor a dusík, ty jim tedy můžete prostřednictvím hnojiva dodat. A to buď koncem jara nebo na počátku léta. A nezapomeňte také aplikovat postřiky proti škůdcům. I když se jich většina používá ještě před květem, některé z nich lze nouzově použít i v tomto období.

Jak pohnojit jabloně kyselinou jantarovou

Některé lidové recepty doporučují také kyselinu jantarovou. Ta je běžně k dostání v lékárnách jako výživový doplněk stravy. Je to vlastně systematicky kyselina butandiová, alias nasycená dikarboxylová kyselina. Zlepšuje obranyschopnost a látkovou výměnu, zvyšuje účinnost některých hnojiv a pomáhá odbourávat toxické látky z rostlinných pletiv. U lidí se pak používá i na fyzický a duševní stres.

A jak si hnojivo na jabloně připravit? Zvolte tento poměr:

  • kyselina jantarová 2 gramy
  • a voda 10 litrů.

Jednoduše rozpusťte kyselinu jantarovou ve vodě a zalijte s ní jabloně kdykoli během června. Toto hnojivo se skvěle hodí také pro sazenice, protože pomůže rostlinám rychleji se zotavit ze změny prostředí a stimuluje jejich kořeny k aktivnějšímu růstu.

Jak se staráte o své jabloně vy?

S předstihem se můžete už připravit i na podzimní hnojení ovocných stromů, abyste později nebyli překvapeni
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články