Jaké hnojivo použít v červnu na maliny a ostružiny pro bohatou úrodu dvakrát do roka

                   

Aby mohly mít maliny bohatou úrodu, musí být dostatečně dobře živené. To v praxi znamená používání nejrůznějších druhů hnojiv. Pokud se nechcete uchylovat k běžným komerčním hnojivům, vyplatí se sáhnout po vlastním řešení. Uvidíte, že výsledky budou skutečně fascinující a navíc budete mít jistotu přírodního původu použitého hnojiva.

Návod na kvasnicové hnojivo

  • 100 gramů čerstvého droždí nebo 30 gramů sušeného
  • 100 gramů cukru
  • 5 litrů teplé vody

Postup výroby tohoto hnojiva je v zásadě jednoduchý. Všechny uvedené suroviny smíchejte ve větší nádobě. Takto připravený roztok umístěte na teplé místo a nechte zhruba 48 hodin kvasit. Důležité je i pravidelné míchání. Následně tuto připravenou směs ještě více zřeďte v poměru 1:10. Promíchejte a ke každému malinovému keři nalijte několik litrů této výživné směsi. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte v následujícím týdnu hnojivo z popela, které doplní jiné spektrum živin.

i

Přihnojení s pomocí popela ze spáleného dřeva

  • 600 gramů popela ze spalování dřeva
  • 10 litrů vody

Jednoduše rozmíchejte popel ze dřeva ve vodě a zalijte tím malinové keře. Nejlepší načasování této zálivky je zhruba týden po aplikaci hnojiva z kvasinek. Doplníte tím totiž jiné spektrum důležitých živin, které se v důsledku působení kvasinek přirozeně zpracovávají. Střídáním těchto dvou hnojiv tak malina dostane skutečně všechno potřebné pro bohaté kvetení a následnou tvorbu sladkých plodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy načasovat hnojení

Aby byl celý postup opravdu efektivní a pozitivně se projevil na malinové úrodě, je potřeba zvolit také správné načasování. Malinové keře hnojte zhruba v druhé polovině května až v první polovině června, kdy jsou v plném růstu a postupně se připravují na nasazení květů. Další dávku aplikujte na začátku tvorby plodů. Některé malinové keře navíc plodí dvakrát do roka, tak nezapomeňte na další hnojivo v průběhu léta před podzimní sklizní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články