Jak na jarní péči o borůvky, aby vám vydatně plodily opravdu po celou sezónu: Víme, které detaily nezanedbat

                   

Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je na našich zahradách známá spíše jako kanadská borůvka. Své pěstitele dokáže zásobit množstvím chutných plodů – je ovšem nutné nezanedbat některé aspekty péče, a to především na jaře. Na co si v tomto období tedy dát pozor?

Kam zasadit keře borůvek

Borůvky se nejlépe cítí ve stínu, tedy v ideálním případě pod korunami stromů. Ovšem při dobré zálivce je lze pěstovat i na slunném místě. Růst musí na kyselých půdách, ve kterých podzemní voda leží blízko povrchu. Jednotlivé keříky vysazujte s rozestupem 1,5 m od sebe, jinak se budou utlačovat. Pokud se výsadba provádí ve dvou řadách, pak by se mezi nimi měl nacházet prostor asi asi 2,5 m.

Důležitá je také velikost otvoru určeného pro mladé keříky. Minimální rozměry jsou 60×60 cm a kořeny by se měly nacházet v hloubce 80 cm (řiďte se velikostí sazenice). Nezapomeňte také na to, že na dno každé jámy patří vrstva drenážního materiálu, například keramzit. Ta ochrání mladé keříky před přemokřením.

Na jaře přihrňte borůvky zeminou

Vzhledem k tomu, že zahradní zemina obvykle nebývá pro borůvky dostatečně kyselá, je nutné ji smíchat s rašelinou v poměru 2: 1 a poté ji přisypat ke kořenům borůvek. Od března do června také borůvky pravidelně hnojte roztokem připraveným z jedné čajové lžičky kyseliny citronové, kterou jste předem rozmíchali v kbelíku s vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte na zahradě keříky starší tří let, pak je nutné jejich větve na počátku jara seříznout na výšku 20 cm. Jde o poměrně radikální krok, který vás na rok téměř připraví o úrodu. Ovšem pojistíte si tak, že se vaše borůvčí opravdu dobře uchytí na původním místě a nadále se mu tady bude jen a jen dařit.

Vyberte si vhodné odrůdy

Borůvkové keře lze rozlišit i podle toho, v jakém období léta poskytují úrodu. Můžeme je rozdělit do tří skupin:

  • rané (Chanticleer, Patriot, Duke, Reka, Spartan),
  • středně rané (Bluecrop, Bluegold, Bluejay, Blueray),
  • pozdní (Berkeley, Darrow, Jersey).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tipy pro pěstování borůvek

A co dalšího byste ještě o tomto ovoci měli vědět? Ve věku 15 let je nutné vždy provést zmlazující řez. A to nejlépe na jaře, před začátkem toku mízy. Jako hnojivo pro borůvky se používá organický kompost nebo fermentovaný hnůj. Ovšem vhodná jsou také minerální hnojiva (např. roztok superfosfátu, hořčíku draselného a síranu amonného). Borůvky nesnášejí hnojiva obsahující chlór! Každý rok pak svůj borůvkový porost prořezávejte.

Omezíte tak nadměrnou tvorbu plodů, která je nežádoucí, protože borůvky pak bývají menší a méně chutné. A jak na to? Odstraňte všechny rostlinné části poškozené mechanicky, tenké a příliš rozvětvené výhony a zároveň také odřízněte nevyzrálé a jednoleté větve, které mají do délky maximálně 50 cm. Na zimu pak vždy ke kořenům borůvek aplikujte vhodný mulč, a to nejlépe v podobě pilin, kůry, posekané trávy či dobře vyzrálého kyselého kompostu.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování borůvek?

Jak by měla správně vypadat výsadba kanadských borůvek? Zopakujte si všechna pravidla
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články