Co právě teď udělat s třešněmi, abyste letos získali maximální úrodu. Ochraňte je nejen před chorobami a škůdci

                   

Jarní měsíce se pomalu, ale jistě blíží a to znamená, že se k životu opět probouzejí květiny a stromy. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že se začínají objevovat i všemožní škůdci a patogeny houbového, bakteriálního či virového původu. Ti si pak hledají ty nejlepší hostitele. Pro mnoho druhů škodlivých organismů je velice chutná např. třešeň. Pokud máte tuto ovocnou dřevinu na zahradě i vy, nastal čas na to, abyste se pustili do její ochrany.

Pozor na malé bílé červíky

Nejčastějším škůdcem třešní je vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi). Jedná se o malou mušku s typickým černožlutým zbarvením a křídly se čtyřmi proužky. Škody páchají půl centimetru dlouhé bílé larvy, které skrze požerky způsobují červivost plodů. Z těch po třech týdnech vylezou a spadnou na zem. V té se následně zakuklí a v kukle zvané „puparium“ pak úspěšně přečkávají zimu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochranu proti vrtuli provádějte v měsíci květnu, tedy v období náletu samiček, které do plodů kladou vajíčka. Množství létajícího hmyzu můžete sledovat pomocí žlutých lepových desek, jež zavěsíte na větve dřevin. Ve chvíli, kdy zhodnotíte, že je mušek nejvíce, sáhněte po jednom z mnoha chemických přípravků. Před jejich aplikací si nezapomeňte důkladně přečíst příbalový leták a držet se pokynů v něm uvedených.

Pravidelně sledujte výskyt příznaků

Mnoho ovocných dřevin, třešně nevyjímaje, napadá houbový patogen známý pod vědeckým jménem Monilinia. Na svědomí má např. chorobu, která byla vědci pojmenována moniliová spála peckovin. Poznáte ji podle klejotoku a uschlých listů stále setrvávajících na větvích. Toto onemocnění významně snižuje úrodnost. Ochrana proti němu spočívá v použití chemického prostředku k tomu určeného v jarním období.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přilepšete jim organickými hnojivy

Jaro je dále skvělým obdobím pro hnojení třešní, které potřebují dodat dávku:

  • dusíku,
  • fosforu,
  • draslíku
  • a vápníku.

Nejlepších účinků se dočkáte s vyzrálým kompostem nebo chlévskou mrvou. Aplikací hnojiva dřevině přinesete dlouhotrvající zdraví a vitalitu, a tak i skvělé podmínky pro tvorbu velkého množství chutných a šťavnatých plodů.

Objevují se na vašich třešních i jiní škůdci než vrtule? Jak s nimi bojujete?

Třešním prospěje také jarní řez. Má ovšem pár pravidel, která je třeba dodržet
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články