Je čas začít s pěstováním pastináku. Tato zelenina vám vydrží celou zimu

                   

Vypadá jako petržel, ale petržel to není. Už asi tušíte, že řeč je o zelenině, kterou mnoho lidí přehlíží – pastináku. Jde o velmi lahodnou a zdravou zeleninu, která bez potíží vydrží při správném skladování celou zimu a s výsevem můžete začít již brzy z jara. Teď je tedy ten ideální čas naučit se, jak ji pěstovat, aby úroda byla bohatá a chutná.

Tato zelenina podobná petrželi je velkým přínosem pro naše zdraví. Obsahuje velké množství vitaminů a minerálů a zejména draslíku a vlákniny. Konzumovat můžete nejen kořen, ale také plody, ze kterých se dá připravit speciální nálev. Tento nálev lze popíjet při obtížích s vylučovací soustavou, jelikož pastinák působí močopudně a očišťuje močové cesty a močový měchýř od písku či močových kamenů. Je to tedy skvělá ochrana před potížemi s močovými cestami nebo ledvinami, což ocení jistě řada lidí. Pastinák také působí podobně jako meduňka, tedy zklidňujícím a relaxačním vlivem, proto se dá nálev pít, jste-li například ve stresu nebo se chystáte jít spát.

Jak na pěstování?

Patináku se bude dařit téměř kdykoliv. Nejlépe mu ale bude vyhovovat lehká propustná půda, která je dobře hnojená. Příznivější je také otevřené slunné stanoviště. Semínka vyséváme do rýhy asi 1 cm hluboké. Rostoucí pastináky musíme pravidelně okopávat, aby je nepřerostl plevel a mladé rostlinky nezadusil. Na záhoně jej můžeme nechat prakticky celý rok, dobře se snáší s řadou dalších bylinek jako je kopr, rukola, špenát, nebo k němu můžeme zasadit hlávkový salát, který vyroste dříve, než bude pastinák potřebovat celý záhon sám pro sebe.

Sklizeň

První sklizeň přichází na podzim, jakmile uschnou natě. Bez obav je však můžeme nechat na záhoně až do prvních mrazíků. Sklízíme citlivě a opatrně, abychom neporušili kořeny. Je však také možné sklízet pastinák postupně podle potřeby a kořeny nechat v zemi na záhoně téměř celou zimu. Skladování je ideální na chladném, temném místě, například ve sklepě, kde kořeny umístíme do prodyšné bedýnky a přihrneme zeminou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články