Jedna chyba a je po úrodě: Chce to odrůdu vhodnou pro váš region

Při jarní výsadbě česneku se vyplatí pohlídat si některé důležité faktory, jedině tak bude vaše úroda příští rok maximální.

Místa, kde nemůžete zasadit zimní česnek: Pozor na stín i bazalku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Úspěšnost sklizně česneku je do značné míry závislá na kvalitě sadebního materiálu – ale opomíjet nesmíte ani podmínky, za nichž ho půdě svěřujete. I když se výsadba zimního česneku může zdát jednoduchá, jediná chyba v tomto procesu může vést při sklizni úrody ke značnému zklamání.

Výběr sadebního materiálu česneku

Sadební materiál by měl být v ideálním případě vypěstován ve stejném regionu, kde se bude pěstovat i následně. Důvodem je koncept regionální přizpůsobivosti. Pokud použijete stroužky vypěstované jinde, může to narušit proces adaptace česneku na místní klimatické a půdní podmínky. To znamená, že i když si vyberete odrůdu česneku, která je teoreticky vhodná pro váš region, může se stát, že stroužky budou potřebovat celou sezónu, aby se plně přizpůsobily.

Výběr správných stroužků česneku

Různé druhy česneku se obvykle dělí na odrůdy s tvrdým nebo měkkým krkem. Pokud jde o výsadbu zimního česneku, je nezbytné vybrat stroužky se specifickými vlastnostmi.

  • U tvrdokrkých odrůd česneku se doporučuje vybírat stroužky se čtyřmi nebo více stroužky v hlavičce. Tyto stroužky mají obvykle lepší potenciál pro tvorbu velkých a zdravých palic. Kromě toho při výběru stroužků z hlavy česneku s tvrdým krkem vybírejte ty, které se nacházejí v nejsvrchnější vrstvě, protože stroužky z vnitřních vrstev mnohdy neklíčí tak dobře.
  • Naopak u měkkých odrůd česneku můžete vybírat stroužky buď z vnější, nebo z vnitřní vrstvy hlavičky. Česnek s měkkým krkem je obecně známý svou vysokou variabilitou, tedy pokud jde o výsadbový materiál.
Abyste si pojistili bohatou jarní úrodu česneku, musíte se o něj správně postarat už při výsadbě iZdroj fotografie: Freepik
Abyste si pojistili bohatou jarní úrodu česneku, musíte se o něj správně postarat už při výsadbě

Pravidelně obnovujte sadební materiál

Pro udržení zdravé a produktivní úrody česneku je nezbytné sadební materiál pravidelně obnovovat. Tento proces zahrnuje výběr nejlepších cibulí z předchozí sklizně a jejich použití pro výsadbu v příští sezóně. Zde je návod, jak to můžete udělat:

Česnek v záhoně iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete mít jistotu, že se váš česnek zasazený na zimu opravdu správně uchytí a na jaře rychle vyraší, vezměte si na pomoc přírodu

Tímto způsobem budete neustále obnovovat sadební materiál, což vám rok od roku přinese zlepšení úrody česneku. Postupem času se stroužky lépe přizpůsobí místním podmínkám a s každou další sezónou budou mít větší a lépe tvarované palice.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při pěstování ozimého česneku?

Zdroj: PoradBook
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články