Jste-li začínající pěstitel, máme pro vás několik tipů pro úspěšný start

                   

Možná máte poprvé v životě vlastní zahrádku a přemýšlíte, co s ní, nebo jste ji už měli, ale rostlo si na ní, co chtělo a vás začalo lákat stát se pěstitelem jako vaši sousedi. Ať už je váš zájem soustředěn na barevné okrasné květiny nebo spíše na rostliny, ze kterých můžete mít užitek a využít je pak třeba v kuchyni nebo v domácí lékárně, následující tipy jsou určeny k tomu, aby vám pomohly začít.

Předně je potřeba vám poblahopřát ke skvělé volbě vašeho nového koníčku, při kterém si protáhnete celé tělo, budete více na čerstvém vzduchu, naučíte se mnohé o životě (nejen) rostlin, a navíc se při troše snahy i štěstí budete těšit z výsledků své práce.

A teď již k tipům, jak vašeho cíle snáze dosáhnout.

1. Prostě začněte

Udělat ten první krok není snadné, možná přemýšlíte, na které části vašeho pozemku začít a jak jej upravit k tomu, aby na něm vůbec něco rostlo. Dobré je začít tím jednodušším, a to je založit první kousek zahrádky ve vhodné nádobě.

Výhodou je zejména skutečnost, že tuto nádobu můžete postavit kamkoliv a ozdobit jí tak třeba verandu nebo schody vedoucí k vašemu vchodu, navíc jich můžete brzy mít více, s různými typy rostlin.

Dalším plusem venkovního pěstování rostlin v nádobách je také to, že zamezíte přístup pleveli a lépe zajistíte, aby zemina poskytovala rostlinám vše potřebné.  

2. Základem je funkční odvodnění a kvalitní zemina

Jak zajistit, aby vaše zahrádka v nádobě byla správně odvodňována? Je to snadné. Použijte takovou nádobu, na jejímž dně jsou otvory a pokud tam nejsou, udělejte je a dno vyložte kameny. Ty zajistí, že vlhká zemina otvory neucpe a přebytečná vláha bude moci z nádoby odtéci.

To, že rostliny potřebují dobrou půdu, je určitě jasné i úplným začátečníkům. Abyste její kvalitu průběžně udržovali, je potřeba ji přihnojovat a zajistit tak rostlinám optimální příjem všech důležitých látek. Jak říkají odborníci i zkušenější zahrádkáři, bez kompostu nejste a nebudete pěstitel. Založit a udržovat kompost přitom vůbec není obtížné, využijte vhodné zbytky z kuchyně, zejména

  • kávovou sedlinu,
  • skořápky vajec
  • jádra jablek.

3. Důležité je, kam rostlinu umístíte

Stejně jako lidé, i rostliny mají své preference a je zapotřebí je znát. Jsou druhy, které mají rády hodně sluníčka a naopak druhy, kterým vyhovuje chladnější, stinné místo. Velká skupina rostlin má ráda od každého trochu.

Kromě pečlivého výběru vhodného místa pro váš květináč nebo jinou nádobu s rostlinami může pomoci také to, když ze stacionární zahrádky v nádobě uděláte zahrádku mobilní, třeba tím, že ji dáte na vozík nebo trakař, který často slouží jen k dekorativním účelům a připomenutí starých časů. Tak budete moci měnit polohu zahrádky a dopřát rostlinám přesně to, co potřebují.

4. Musíte vědět, kdy zasít nebo zasadit

Důležitým faktorem pro úspěšné zahrádkaření je čas – je třeba vědět, kdy je nejlepší období pro zasetí semínek určitých rostlin nebo k zasazení sazenic, aby se ujmuly a prospívaly.

5. Alchymie s vodou

To, že všechny živé organismy potřebují vodu ke svému životu, je obecně známý fakt. Pokud však jde o rostliny a jejich specifické potřeby týkající se správného množství i potřebného opakování, pak můžeme mluvit téměř o vědecké disciplíně. Pravidlem správného zalévaní je také nezalévat listy, které pak rychleji podléhají rozkladu. A pozor na žloutnoucí listy, ty totiž často signalizují přelití.

6. Nebojte se nůžek

Pokud vám rostliny příliš zhoustnou, nebojte se je prostříhat. Umožníte tak lepšímu průniku světla a snížíte riziko toho, že při zalévání zalejete i listy.

Tak hodně úspěchů při vašich zahrádkářských začátcích!

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články