K perfektní úrodě voňavých a chutných malin pomohou kvasnice a obyčejný popel. Neuvěřitelný přírodní životabudič

                   

Nedáte na tyto lahodné růžové plody dopustit, ale v posledních letech máte dojem, že vaše maliníky zkrátka plodí méně než dříve? Ano, může to tak být, ostružiník maliník (Rubus idaeus) je totiž na živiny velmi náročný. Nemusíte však hned běžet do obchodu pro vhodné hnojivo, vystačíte si i s tím, co se vám bez užitku povaluje doma. Věděli jste kupříkladu, jak velkou sílu v sobě ukrývají kvasnice a dřevěný popel?

Jak na bohatou sklizeň voňavých a chutných malin

Chcete, aby se větvičky maliníku pod tíhou plodů doslova prohýbaly? Pak není nic jednoduššího, než je v tom podpořit pomocí kvasinek. Možná to nevíte, ale jde vlastně o kolonii jednobuněčných organismů, jež se v poslední době uplatňují jako vynikající pomocníci všech zahrádkářů. Dodávají totiž rostlinám vše, co pro svou spokojenost potřebují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde zejména o bílkoviny a aminokyseliny, ovšem půdu neochudí ani o sacharidy, lipidy a především o prospěšný dusík a nezbytné minerály, jež potřebují všechny rostliny bez rozdílu. A jaké množství je vhodné konkrétně pro maliny? Podívejte se, kolik roztoku budete potřebovat a jak s ním během vegetační sezóny zacházet.

Připravte si hnojivo z kvasnic přímo pro maliny

Na počátku stojí 100 gramů čerstvého droždí nebo jeho ekvivalent v podobě 30 gramů toho sušeného. Připravte si ještě 100 gramů cukru a pět litrů teplé vody (do max. 55 °C, jinak se kvasnice zničí). Pozor, nesmí být horká, ta by totiž mikroorganismy spolehlivě zahubila. Jakmile to všechno budete mít, opatřete si ještě dostatečně objemnou nádobu.

iZdroj fotografie: Freeimages

Kvasnice a cukr rozmíchejte v teplé vodě a nechte je pracovat, potřebují celých 48 hodin, aby se plně aktivovaly a dodaly tak malinám vše, co je třeba. Během této doby postavte nádobu na teplé místo a čas od času vše zamíchejte. Velmi brzy byste měli vidět, že se v nádobě něco děje. Tekutina začne bublat a lehce navyšovat objem. Proto je vhodné vždy používat větší nádobu.

Maliny pohnojte nejdříve kvasinkami a poté popelem

Po 48 hodinách je hotovo. Vzniklé hnojivo z kvasnic nařeďte v poměru 1:10. Používejte odstátou vodu bez chlóru, ten by totiž malinám určitě neprospěl. Nakonec vše použijte jako vydatnou zálivku k vašim maliníkovým keřům. Každý vzrostlý keř si zaslouží pět litrů tohoto roztoku, a to nejlépe ráno nebo pozdě večer. Při zálivce během slunného dne by mohlo dojít k poškození kořenů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Roztok aplikujte na začátku května. Hnojiva z kvasinek bohužel doslova vytahují draslík z půdy. Proto na to myslete a vezměte si k ruce hnojivo z dřevěného popela. Budete potřebovat 600 gramů dřevěného popela a deset litrů vody. Nechte odpočinout 24 hodin a aplikujte jeden týden po hnojení kvasinkami. Místo popela je rovněž možné použít komerční hnojivo, jehož složení klade důraz na draslík.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články