Podrobný kalendář výsadby na druhou polovinu května – řiďte se jím a žádnou část zahrady neopomenete

                   

Květen patří mezi nejdůležitější měsíce pro všechny zahrádkáře. Právě během něj je totiž třeba položit stabilní základy okrasné i užitkové zahrady – co nestihnete během května už později jen těžko dohoníte. A protože letos už se na nás nejspíše žádné mrazivé dny nechystají, pak si můžete výsadbu a výsev všeho potřebné naplánovat po libosti.

Polovina května aneb úplněk

Zaměříme se na čas ve druhé polovině května, kdy je možné provádět výsadbu téměř všech předpěstovaných sazenic a květin (jen například na pozdní odrůdy je ještě trochu brzy). Ovšem období od 15. do 17. května patří působení úplňku, takže podle lunárního kalendáře není vhodné v této době cokoliv dělat. O to více sil tak můžete nasbírat na další období.

18. až 20. května

V této době se sází rajčata, pozdní brambory, řepa, celer a ředkvičky. Pokud jste to ještě neudělali, pak proveďte organické hnojení a soustřeďte se také na vydatnou zálivku a namáčení semen určených k pozdějšímu výsevu. V tomto termínu se také vysazují jahody, a samozřejmě také všechny vytrvalé květiny a keře. Naopak se v žádném případě nedoporučuje prořezávat ovocné stromy.

21. až 22. května

Pro výsev nebo výsadbu jde o nepříznivé dny. Využít je však můžete například pro sekání trávy a prořezávání stromů. Povolena je také likvidace škůdců a plevelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

23. až 24. května

Tyto dny se skvěle hodí například pro výsev semínek dýní, cuket nebo melounů a luštěnin. Na záhony pak dále vysazujte sazenice paprik, rajčat, celeru a salátu. Rostliny zalévejte spíše mírně (řiďte se aktuálním počasím). Vysazovat lze také květiny a ovocné stromky a keře – především meruzalky, maliníky, ostružiníky apod.

A pokud je již dostatečně teplo, můžete sázet i stromky broskvoní. V této době se opět nedoporučuje vysévat ani přesazovat rostliny, ovšem neměli byste je ani prořezávat, hnojit či zalévat (opět jen podle potřeby). Naopak je povolena péče o trávníky a ničení chorob a škůdců.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

27. až 28. května

V tuto dobu se sázejí pozdní brambory, ale také česnek, dýně, lilky a cukety. Pokud máte chuť, tak vysévejte zelí, špenát, hrášek, fazole a samozřejmě také salát pro pozdější sklizeň. A rovněž lze vysazovat trvalky, cibuloviny a hlízy a také okrasné keře.

29. až 31. května

V tyto dny vládne obloze novoluní. Zahradu je opět potřeba ponechat co nejvíce v klidu a omezit se jen na nutné zásahy. Síla měsíce by vám totiž ve vašem úsilí mohla spíše uškodit než pomoci, a to byste určitě nechtěli.

Čím se řídíte při péči o svou zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články