Nedovolte škůdcům a chorobám, aby vás letos připravili o úrodu sladkých třešní. Postříkejte třešně v ten správný čas vhodnými prostředky

                   

Třešně patří k ovocným stromům, jež jsou na výskyt chorob a škůdců obzvláště náchylné. Pokud tak letos nechcete přijít o svou úrodu, musíte si pohlídat ty správné termíny, během nichž je vhodné tyto ovocné stromy postříkat. A pokud hned nechcete sahat po chemii, můžete si připravit vlastní postřik z domácích prostředků.

Kdy stříkat třešně – termíny

Pokud chcete zamezit výskytu larev v dozrávajících plodech (jde zejména o vrtuli třešňovou), pak vsaďte na olejové postřiky. Vhodný je například parafínový olej. Používá se v koncentraci 100 ml oleje na přibližně šest litrů vody. A kdy třešně tímto prostředkem ošetřovat? Od doby po odkvětu až do konce dozrávání plodů, a to každé tři týdny. S ošetřením přestaňte asi týden před sklizní.

Proti mšicím lze naopak třešně ošetřovat kdykoli. A skvělým pomocníkem vám může být citronová šťáva, která se hodí i na třásněnky. A jak na to? Citron i s kůrou nakrájejte na malé kousky, zalijte dvěma sklenicemi vody a vařte asi 5 minut. Poté nechte vychladnout a sceďte do rozprašovače. A jak často ošetřovat? Tímto přípravkem nemusíte plýtvat, třešně stačí rosit každé 3 dny, a to až do doby vymizení škůdců.

Postřik proti plísni

Pokud letos narazíte na více plesnivých plodů než obvykle, pak zbystřete – může se jednat o příznak závažného onemocnění. Jako prevenci proti šíření můžete použít postřik z kvasnic, které pozitivně působí i proti opravdu zákeřným patogenům, jako je například plíseň šedá. A jak vypadá příprava?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Použijte 10 dkg čerstvého droždí (sušené se pro tyto účely nehodí) a to rozpusťte v 10 litrech vlažné vody. Nechte několik hodin odstát. Do roztoku je možné přidat i trochu přírodních cukrů, například med nebo nerafinovaný cukr. Takto připravená směs bude hotová rychleji. Jakmile začnou kvasnice „bublat“, stačí roztok přecedit a nalít do rozprašovače. Aplikujte po sklizni, a to dvakrát za sebou s odstupem týdne.

Postřik proti mravencům

Sběr úrody nám mohou znepříjemnit i početné kolonie mravenců, kteří na kmenech třešní leckdy vytváří doslova dálnice. Proti nim vám pomůže odvar z pelyňku, který funguje i na nejrůznější housenky, slimáky a další škůdce. Pro přípravu budete potřebovat kilogram čerstvých listů pelyňku (toto množství lze nahradit 100 g sušených bylin). Listy zalijte přes noc asi 2 litry vlažné vody.

Následně přeceďte a nalijte do postřikovače. Namočené listy rostliny však nevyhazujte, místo toho je ještě spařte v trošce vody a tekutinu přidejte k té první. Používejte proti mravencům podle potřeby, nikdy však při silném slunečním záření. Mohli byste třešním nechtěně popálit listy a otevřít tak ničím nerušenou cestu k průniku chorob a různých patogenů. Pokud několik hodin po aplikaci zaprší, budete ji muset zopakovat.

Jak se staráte o své třešně a další ovocné stromy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články